içinde

Türk Savunma Sanayisinden Örnek İhracat

Türk Savunma Sanayisinden Örnek İhracat

Uluslararası alanda önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden ve geçtiğimiz günlerde “Defense News Top 100“e 98’inci sıradan girmeyi başaran FNSS Savunma Sistemleri AŞ, bugüne kadar yaptığı sayısız başarılı projelere bir yeni başarı ekledi. Dünyanın önde gelen firmalarını geride bırakarak Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu araçlara yönelik ihaleyi kazanan FNSS, 20 Eylül 2015’te sözleşme imzaladı. Sözleşme doğrultusunda 8×8 zırhlı araçların ilki Temmuz 2017’de teslim edildi. Umman Kraliyet Kara Kuvvetleri envanterine katılan Pars 8×8, özellikle zorlu arazi şartlarındaki harekat ve farklı hedef tiplerine karşı atış yetenekleriyle beğeni gördü.

Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerine sözleşme kapsamında Pars III 8×8 ve Pars III 6×6 olmak üzere toplam 13 farklı konfigürasyonda 172 zırhlı araç teslim edildi. Son olarak kurtarıcı araçların teslimatını gerçekleştiren FNSS, bundan sonraki süreçte araçların lojistik destek ihtiyacını karşılayacak.

Teslimatlar kapsamında 25 ve 30 milimetre kule ile 12,7 milimetre uzaktan komutalı kuleye sahip zırhlı muharebe araçları, 120 milimetre havan topu taşıyan zırhlı havan aracı, zırhlı keşif ve gözetleme aracı, zırhlı komuta aracı, zırhlı ambulans, zırhlı kurtarma aracı, zırhlı bakım aracı, zırhlı istihkam ve KBRN aracı, zırhlı muhabere aracı kullanıma sunuldu.

PARS III 8X8
 
Fnss Projeleri TSK Envanterine Girmeye Hazırlanıyor

Pars araçları yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde de yer almaya başlayacak. TSK’nin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç, 15 ay gibi kısa sürede montaj aşamasına getirildi. Personelin karadan emniyetli şekilde intikalini sağlamak amacıyla yeni nesil yüksek koruma kabiliyetleriyle dizayn edilen araçlar, sahip oldukları uzaktan komutalı silah sistemiyle de görevi esnasında maruz kalınabilecek saldırıları hem meskun mahal hem de arazide bertaraf edebilecek.

Dikkat Çeken Proje: PARS III 6X6 

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

PARS III 6X6

25.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 6X6, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 175 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Aracın aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

 

 

 

Kaynakça

https://www.fnss.com.tr/

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Literatür Taraması Nasıl Yapılır?

Bulanık Mantık