içinde

TEKNOFEST 2020’de “Pratik5000”

TEKNOFEST 2020’de “Pratik5000”

Bu sene Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’de “Pratik5000” birinci olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Eray Sakarya ile Mehmet Akif Kavan, askeri operasyonlarda tehlikeli ve kritik mağara içlerinin tespiti için geliştirdikleri cihazla birinci oldular.
“Pratik 5000” adını verdikleri cihaz, üzerinde bulunan ultrasonik ses dalgaları, FPV kamera, metal ve metan gazı sensörleri sayesinde mağara tünel gibi önem taşıyan askeri operasyonların düzenlendiği yerlere askerden önce girerek bölgenin haritası, kişi sayısı vb. kritik bilgileri askerlere iletiyor.

Eray Sakarya da cihaz hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu:

“Cihaz sayesinde canlı görüntü aktarımı, tünel içerisinde herhangi bir metan gazı olup olmadığı veya tuzaklanmış bir anti personel mayınını tespit edebiliyoruz. Ana taşımayı paletler gerçekleştiriyor ama onların aşamayacağı engel çıktığında ise kanatlarımız 15 santimetre kadar açılarak engelleri uçarak geçiyor ve tekrar paletlerle yoluna devam ediyor. Bunu görev süremizi uzatmak adına yaptık. Kamera üzerindeki stabilizasyon sistemiyle pilotun gözüne gelen gözlük yardımıyla herhangi bir yöne pilot başını çevirdiğinde kendi yönünü ona doğru çevirebiliyor. Cumhurbaşkanımızdan birincilik ödülü aldık.”
Projenin danışmanlığını yürüten KSÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Alkan ise öğrencilerinin kendisini gururlandırdığını ve bu başarının tesadüf olmadığını söyledi.

  • Kaynak:
  • www.aa.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Uçan Araba Hayalleri Gerçek Mi Oluyor?

2024 Ocak Ayında Öne Çıkan 10 Arkeoloji Haberi