içinde

Sıcak Tutan NASA Teknolojisi

Sıcak Tutan NASA Teknolojisi

Uzay  çok soğuk veya çok sıcak olabilir ya da her ikisi de. Güneş radyasyonu yoğundur, ancak karanlıktaki nesneler hızla ısıyı kaybeder. Sıcaklık, bir nesnenin bir tarafından diğerine 135 santigrat derece kadar değişebilir. Sonuç olarak, Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’ndeki (NASA) bilim adamları, insanları ve ekipmanı ısıtmak, soğutmak ve izole etmek için bir yol bulmak zorunda kaldılar.

Yasa, NASA’nın icat ettiği ve ticari kullanım için geliştirdiği teknolojileri teşvik etmesini gerektiriyor.
Yıllar içinde, NASA şirketi’ nin ürettikleri  1.300’den fazla ticari ürüne ulaştı. NASA mühendislerinin uzayın aşırı sıcaklıklarını evcilleştirme çabaları, bizi Dünya’da sıcak tutmaya yardımcı olan teknolojiler yarattı.

Uzay Battaniyesi

Uzay battaniyesi muhtemelen sizi sıcak tutmak için NASA’nın en iyi bilinen yan ürünüdür. Başlangıçta uzaydaki aşırı sıcaklıklara karşı koruma sağlamak için tasarlandı ve neredeyse tüm insanlı ve insansız NASA görevlerinde kullanıldı. Bir uzay battaniyesine giren malzemeyi oluşturmak için NASA araştırmacıları buharlaştırılmış alüminyumu plastik üzerine yatırdılar. Sonuç, ısıyı yaratan kızılötesi dalgaları yansıtmada çok iyi olan ve çok ince ama dayanıklı bir malzeme tabakasıydı. Bu malzeme vücut ısısını yansıtabilir ve koruyabilir veya yoğun güneş radyasyonunu önleyebilir.

Kullanım Alanları

Astronotların ayda yürürken giydikleri kıyafetlerde yalıtım olarak uzay battaniyeleri kullanıldı. Ayrıca, çeşitli aletleri aşırı sıcaklık ve  radyasyondan koruyan bir  bariyer görevi görürler. Yeryüzünde, vücut ısısını korumak isteyen yürüyüşçüler için uzay battaniyeleri mevcuttur. Soğuk ocak ayında bir futbol maçı izleyen seyirciler de onları tribünde sıcak tutması için kullanıyorlar.

Isı levhaları ayrı ayrı veya delikli rulolar halinde gelir. Çeşitli çarşaf ,örtü veya battaniyenin iç yapısında  kullanılır. Örneğin  koşusu biten koşucu için  giysilerine ulaşana kadar pasif ısınma sağlar. Hastanelerde, çarşaflar ameliyattan sonra hastaları sıcak tutmak için kullanılır. Uzay battaniyelerinde ve Isı Levhalarında  kullanılan malzeme ayrıca acil durum barınakları yapısı  şeklinde de mevcuttur. Sadece 2.5 ons (70.8 gram) ağırlığındaki bir uyku tulumu vücut ısısının yüzde 90′ ını yansıtabilir; geceyi soğuk bir ortamda geçirmek zorunda olan bir kişinin hayatını kurtarabilir.

Termos vakum şişesi, kahvenizi saatlerce sıcak tutar. Bir binaya uygulanan milyonlarca mikroskobik vakum kabını hayal edin. NASA bilim adamları, yalıtkan olarak seramik mikro küreler geliştirdi. Her küçük top bir vakum içerir. Bu dayanıklı seramik merkezler, boya ile karıştırılabilir. Bir evin iç duvarlarını kapladıklarında, ısının kaçmasını engellerler. Dış duvarlara boyanarak, yaz aylarında bir yapıyı daha serin tutarak ısıyı engeller. Boyalar, mobil evleri ve eğlence araçlarını yalıtmak için kullanılmıştır.

Aerojel

NASA tarafından geliştirilen bir başka yüksek teknoloji ürünü ısınma malzemesi aerojel’dir. Bu son derece düşük yoğunluklu silikon bazlı köpük, ısı transferini mükemmel bir şekilde durdurur. Uzay ajansı kuyrukluyıldızlardan toz toplamak için kullanıyor. Ayrıca yeryüzünde ısı yalıtımı için yarış arabalarına yerleştirilmiştir. Son olarak , çok daha ince duvarlara ve yiyecek için daha fazla alana sahip daha iyi buzdolapları yapmak için de kullanılabilir. Bir gün süper verimli bir ev yalıtımı olabilir

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yumuşak Manyetik Malzemeler ve Kullanım Alanları

Akıllı Şehirler Lüks Değil İhtiyaçtır