içinde

OTOKAR Cobra II

OTOKAR Cobra II

Cobra 2, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli sanayii şirketlerinden olan Otokar tarafından tasarlanıp 2017 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine eklenerek ilk kez Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı (EFES-2018) kapsamında sergilendi.

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde Otokar tarafından üretilen ve Zırhlı Keşif / Gözetleme Aracı, Zırhlı İç Güvenlik Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Füze Fırlatma Sistemi, Açık Kuleli Personel Taşıyıcı gibi çeşitli tasarımları bulunan, özel maksatlı görevlerde yer almak için tasarlanan Cobra 2, 1990’lı senelerde devreye alınan ayrıca sınıfında en çok tercih edilen araçlardan birisi olan ve 30 ülkede kullanılan Cobra esas alınarak tasarlanmıştır.

Cobra esas alınarak üretilen Cobra 2’ler, Cobra’nın günümüze kadar kullanıldığı farklı coğrafi ve iklim koşullarındaki başarılarından yola çıkarak,  gelişen teknoloji ile var olan yeni tehditlere karşı yeniden tasarlama yoluna gitmiştir. Cobra’nın yeni modeli Cobra 2 yaklaşık olarak 4-5 yıllık AR-GE ve mühendislik çalışmalarının eseridir. Yapılan bütün yeniliklerle Cobra 2 kendi sınıfındaki çoğu araçtan farklı bir tasarıma sahiptir.

Üstün teknik, taktik özelliklere ve üstün hareket kabiliyetine sahip olan Cobra 2 meskun mahal ve kırsal alanlarda her türlü koşullara uygundur ve en zorlu arazi şartlarında bile mükemmel performans göstermektedir.

Cobra 2 geniş silah envanteri ve opsiyonel görev ekipmanları sayesinde sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları dahil Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Türk emniyet güçlerinde gözde araçlar olarak konumlanıyor.

Cobra 2, 9 personel taşıma kapasitesine sahip ve artırılmış balistik, mayın ve EYP koruması sayesinde personele daha yüksek bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca Cobra’ya göre daha geniş bir iç hacimle karşımıza çıkıyor.

Cobra 2’ler bu özelliklerinin yanı sıra, entegre gündüz, gece ve termal kameraları sayesinde her türlü hava koşulunda mükemmel bir sürüş-manevra kabiliyeti sağlıyor.

12-13 ton azami ağırlıktaki Cobra 2 monolog bir yapıya sahip ve şasesiz olup bütünüyle zırhlı bir kutudan oluşmaktadır. 6.7 litre, 6 silindir, dizel, su soğutmalı, turbo şarjlı, common rail, intercooler, 360 beygirlik bir motor kullanılmaktadır. Saate maksimum 110 km hıza ulaşabilen Cobra 2, %60 dik eğimi ve %30 yan eğimi sorunsuz aşan Cobra 2’de Nato tipi kamuflaj ve ışık sistemi bulunmaktadır. Merkezi diferansiyeli de 4 tekere sürekli tahrik vermektedir.

Aracın her türlü zorlu arazi koşullarında yüksek hızda ilerlemesini sağlayan: bağımsız, helezon yaylı süspansiyon sistemi , merkezi lastik şişirme sistemi ile birlikte patlak gider özelliği (lastiğe isabetli herhangi bir kurşunda aracın yolda kalmamasını sağlıyor) ve ABS özellikli diskli fren sistemine sahiptir.

Araçta ayrıca personel veya aracın motor bölümünde çıkabilecek yangınlara karşı iç ve dış yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Olası tehditlere karşı kullanabilecek sisleme lançerleri bulunan Cobra 2’de Aselsan tarafından üretilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi tercih edilmektedir.

 • Derleme:
  • https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cobra-ii-dusmana-korku-saliyor/1014291
  • https://www.otokar.com.tr/tr/urunler/cobra-ii-tekerlekli-zirhli-arac
  • http://savunmasanayi.org/cobra-2-4×4-taktik-tekerlekli-zirhli-arac/
  • https://www.otokar.com.tr/tr-tr/urunler/Documents/cobra-ii.pdf
  • https://www.otokar.com.tr/tr/kurumsal/haberler/cobra-2

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Drone İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

Uzay Yolunda Tekerin İcadı