içinde

NASA Başkanı’ndan Plüton Açıklaması

NASA Başkanı’ndan Plüton Açıklaması

Yaşım gereği lise yıllarında Plütonu’nun gezegen statüsünden cüce gezegen statüsüne geçişini ve kitaplardaki değişimi bizzat yaşamıştım. Bu tekrardan değişecek gibi görünüyor.

 Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, Colorado Boulder Üniversitesinde Hava-Uzay Mühendisliği Bilimleri binasını ziyaretinde “NASA yöneticisinin Plüton’a bir kez daha gezegen dediğini yazabilirsiniz. Ben buna inanıyorum çünkü böyle öğrendim.” Açıklamasında bulundu.

NASA başkanının açıklamasından sonra Plüton’un azıcık da olsa gururu varsa cüce gezegen olarak kalır. 😀

Çünkü Plüton ortalama çapı 1187 km olan -kütle ve hacimce Ay’ın beşte biri- bir gezegendir. Tabiki sadece bu yüzden cüce gezegen statüsünde değil. 

Neden mi Cüce Gezegen?

Plüton’un kendine has bir yörüngesinin olmayışı ve yörünge olarak Neptün’e tabii oluşu ve bu gezegenin diğer gezegenlere oranla oldukça küçük olması nedeniyle gezegen olarak görülmemesinin yanında  Kuiper Kuşağı‘nda 70.000’e yakın Plütonsu gök cisminin bulunuşu da Plüton’u yalnızca Kuiper’in bir üyesi olarak görmek gerekliliğini doğurmuştur. Hatta 2005’te keşfedilen Eris adlı cismin, Plüton’dan daha büyük olduğu sonucuna varılmıştır. Tüm bunlardan sonra Plüton, 2006 Prag‘da gerçekleştirilen Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında gezegenlikten çıkarılmış ve cüce gezegen sınıfına koyulmuştur.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Beyin-Bilgisayar Arayüzü Bilgi Akışı Sağlayabilir Mi?

Doku Mühendisliği