içinde

Mavi Renk Neden Doğada Nadir Bulunur?

Mavi Renk Neden Doğada Nadir Bulunur?

Renkler arasında yeryüzünde diğerlerine nispeten nadir rastladığımız bir renk var: mavi. Doğanın bizlere sunduğu pek çok çeşit renk vardır. Yeşil çimler, beyaz-sarı papatyalar, kırmızı güller, kara kediler ve nicesi. Peki bu renkler arasından mavi renk neden doğada nadir bulunur?

Doğada Mavi Renk
Morfo Kelebeği

Morfo kelebekleri, dikkat çekici seviyede mavi olmaları ile meşhurdurlar. Doğada nadir bulunan bu rengin böylesine dikkat çekici bir şekilde karşımıza çıkması aslında aldatmacadan başka bir şey değildir. Morfo kelebeklerine renklerini pigmentleri vermez. Bu nedenle teknik olarak aslında o renge değildirler ancak biz onları öyle görürüz. Bunun sebebini kelebeğin kanatlarına daha yakından baktığımızda ortaya çıkar. Morfo kelebeğinin kanatlarına çok yakından bakıldığında kanatlarının küçük çam ağaçlarına benzer yan yana dizilmiş dallardan oluşan bir morfolojiye sahip olduğu görülür. Mavi ışık, diğer dalga boylarının aksine bu yapıda yansıyabilmektedir. Işığın havadan başka bir malzemeye geçişi bunu sağlayan temel mekanizmadır. Bu geçişte malzemenin emdiği ışığa ait renkleri göremezken, yansıttığı ışığa ait renkleri görebiliriz. Böylece morfo kelebeği gözümüze mavi görünür.

Işığın saçılmasından faydalanarak benzer özellik gösteren bir başka canlı da mavi renkli balıklardır. İşte, bu örneklerde olduğu gibi doğada mavi renk pigmentten değil, yapıdan kaynaklanır. Hayvanlar dünyasında bunun iki istisnasını bulabiliriz: Obrina Olivewing kelebeği ve zehirli ok kurbağası.

Bitkilerde ise yalnızca 10 bitkiden 1’inden azında mavi çiçekler bulunur. Tıpkı bir sanatçının renkleri karıştırması gibi bitkilerde bu renk, doğal olarak oluşan pigmentlerin karıştırılmasıyla elde edilir. En yaygın olarak kullanılanlar, antosiyaninler adı verilen ve değişen asitlik ile görünümleri değiştirilebilen kırmızı pigmentlerdir. Yapraklarda ise bu durum daha da nadirdir. Tropikal yağmur ormanlarının tabanında bulunan bir avuç bitki dışında neredeyse hiçbir bitkinin mavi yaprakları yoktur. Doğada mavi ile en çok ilişkilendirdiğimiz iki şeyin yani deniz ve gökyüzünün bile bu renge sahip olması bir ışık oyunudur.

Mavi Renk Neden Doğada Nadir Bulunur?
Kaynakça:

It’s Okay To Be Smart

National Geographic

https://sciences.adelaide.edu.au

https://www.helyx.science

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bir Yıldıza Hükmetmek : Dyson Küresi

Türkiye eSIM İçin Gün Sayıyor