içinde

Küresel Isınma’dan Bakteriye

Küresel Isınma’dan Bakteriye

Tüm insanlığın sorunu şu sıralar iklim şartlarının küresel ısınmaya işaret etmesidir. Su kaynaklarının azalması, yağış olmaması her anlamda bizi olumsuz etkileyecek. İnsanoğlu bir şeyin yokluğunu görmeden varlığının kıymetini bilmez. Yıllardır bilim insanlarının, çevrecilerin söylediği şeyler dikkate alınmadı. Suyun bilinçli kullanılması gerektiğini, hava kalitesini bozacak sanayileşmede filtreleme sisteminin önemini, toprağa verilen zararın bir an önce önlenmesi gerektiğini…

Ama insanlar daha fazla kazanmaya odaklandığı için doğaya verilen zararı görmek istemediler. Doğa şu an bizim ondan aldığımızı bizden geri alıyor. ‘Yaşamı’…

Sucul canlıların türleri azalmaya hızla devam ediyor çünkü yaşayacak ortamları kalmadı. Oksijen ihtiyacımızı karşıladığımız kaynaklar günden güne azalıyor.

Ülkenin 7 bölgesinde olağanüstü bir kuraklık yaşanıyor. Kuraklıkla birlikte kontaminasyon riskinin arttığı sularda mavi-yeşil alg denilen siyanobakteri artışı görülüyor. Yani ötrofikasyon olayı gerçekleşiyor.

Ötrofikasyon Nedir?

Bu durum sudaki çözünmüş oksijen miktarını azaltarak uzun vadede su ekosisteminin ölümüne neden olabilir.

Besin maddesi artımı genellikle; endüstriyel faaliyet gösteren işletmelerin, yönetmelik dışı parametreler doğrultusunda deşarj etmeleri sonucu canlıların fizyolojik yapısını etkiler.

Bilim insanları bu bakterilerin siyanotoksin de ürettiğine; insan ve hayvan sağlığına zararlı olduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Mavi-yeşil alglerin suların azalmasıyla genellikle mayıs-eylül ayları arasında görülürken, artık kasım-aralık aylarında bile ortaya çıkabildiği söyleniyor.

Su kaynaklarında azalma ve güneş ışınlarının etkisiyle bakteriler koloniler oluşturdu. Ötrofikasyon olan suları hayvanların içmemesi gerekiyor birde içinde yaşayan canlıları düşünmek gerek!

Bu tür ötrofikasyon oluşan sular özel arıtılmalı. Hayvanların su ihtiyacı buradan karşılanınca büyük riskler oluşur.

İklimsel değişiklerin, kuraklıkla birlikte mikroorganizmaların da hayatımızda olumsuz şekilde yer ettiğini görmekte fayda var.

Referanslar:

1.https://tr.wikipedia.org/

2.https://www.iklimhaber.org/

3.https://petinfodergi.com/

4.https://epistemturkiye.org/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Hatay’da Bulunan Arethusa Mozaiği

Rüzgar Türbinlerinin Kuş ve Yarasa Ölümlerindeki Rolü