içinde

HETS Projesi Sözleşmesi İmzalandı

HETS Projesi Sözleşmesi İmzalandı

Metaksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından, hava araçlarının alçak irtifa uçuşlarında doğal ve yapay engelleri tespit edip güvenle görev yapabilmelerine yönelik olarak fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) Projesi dün imzalandı.

Helikopterlerin uçuşları sırasında karşılaşabilecekleri doğal ve yapay engeller (gerilim hatları vb.) büyük tehlike yaratmasından ve özellikle de gece şartlarında kayıplara yol açmasından dolayı HETS Projesi önem arz ettiği belirtmek isterim.

Metaksan Savunma’nın HETS Projesi hakkında web sitesindeki açıklama şu şekilde:

Meteksan Savunma olarak farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusunda üst düzey yetkinliğimiz ile birlikte LIDAR sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Aktif HETS Projesi ile bu yetkinliklerimizi birleştirerek helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistemin elde edilmesi ana hedeftir. 

Mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri başta olmak üzere farklı çeşitteki platformlara entegre edilebilir, düşük güç tüketimi, düşük ağırlıkta milli bir sistem geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  • KAYNAK:
    • www.aa.com.tr
    • www.meteksan.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Gizemli Bir Maya Kralının Mezarında Yeşim Maske Keşfedildi

THY’nin Efsanevi Uçuşundaki Uçak: BOEING 777-300ER