içinde

Göğüs Röntgeninde Yapay Zeka Farkı

Göğüs Röntgeninde Yapay Zeka Farkı

  Göğüs röntgenlerindeki anormal durumlar, yapay zeka kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde daha kısa sürede tespit edilebilecek.

 İngiltere’nin King’s College London Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, 500 bin yetişkinin göğüs röntgeninin verilerini kullanarak geliştirdikleri yapay zekayla aciliyet taşıyan hastaların tesbitindeki süreyi kısaltmayı başardılar.

 King’s College London araştırmacıları yaptıkları yapay zeka sistemi, göğüs röntgenlerindeki anormallikleri yorumlayarak hastanın durumu hakkında radyoloji uzmanına önerilerde bulunuyor. Bu sayede acil durumda olan hastanın, hastalığının tanısında erken teşhise ortam hazırlıyor.

Röntgen Raporlama Süresi 3 Gün

 Tasarlanan yapay zeka sistemi, simülasyon üzerinden test edildi ve daha öncesinden 11 günde raporlanan röntgenler yapay zeka yardımı ile ortalama 3 güne kadar düşürüldü.

 Acil hastalık belirtileri gösteren anormal göğüs röntgenlerinin bir radyoloji uzmanı tarafından en kısa zamanda gözden geçirilmesini sağlamak, hastaların hızlıca en uygun tedaviyi almasına ve tedavide başarı oranının artmasına imkan tanıyor. Araştırmacılar, geliştirilen yapay zeka sistemi sayesinde raporlama gecikmelerinin ortadan kalkacağını ve aciliyeti olan hastaların erken teşhisle hızlı bir şekilde tedavi edileceğini belirtiyor.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Alternatif Yanık Tedavisi: Balık Derisi

Protez Teknolojisi