içinde

Gerçeğe Dönüşen Bir Hayal: GÜNSEL

Gerçeğe Dönüşen Bir Hayal: GÜNSEL

Kısa zaman önce yerli ve milli otomobilimizin tanıtımını heyecanla izledik. Şimdi ise yavru vatanımızdan bir araç yola çıkmaya hazır. Dr. Suat Günsel’in “50 yıllık hayalim” şeklinde bahsettiği kendi otomobilini üretme hayali gerçekleşti. Dr.Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesinin kurucu rektörü konumunda ve üniversite ile işbirliği içerisinde bu adımı attı.

2016 Yılı Prototip Araç Tanıtımı.

2016 yılında tanıtımı yapılarak prototipi üretilen GÜNSEL, ilk modelini 20 Şubat 2020 saat 19:00’da tanıtacak. Model üzerinde toplamda 109 mühendisin çalıştığı belirtilen B9 modelinin seri üretimine 2021’de başlanması hedefleniyor.

Performans

GÜNSEL, “Yenilikçi, verimli ve zarif” sloganı ile yollara çıkacak ve elektrikli otomobil sınıfında yer alacak. GÜNSEL, dolu batarya ile bizlere 350 km yolculuk imkanı sunacak. Sadece menzili ile değil performansıyla da piyasaya iddialı bir giriş yapacak olan araç, 120 kW (yaklaşık 160 beygir) elektrik motoru ile 0’dan 100 km’ye 8 saniyede ulaşacak.

Aracın performans ve menzil başarılarının temelinde, bir çok parçasında kompozit ve alüminyum kullanılması rol oynuyor. Ayrıca rejeneratif fren sistemi ile frene basıldığında boşa giden enerjinin geri kazanılması sağlanacak.

 

Üretim

Otomobilin üretim sürecindeki tüm finansmanı bizzat Dr. Suat Günsel tarafından karşılanıyor. 2016 yılında temelleri atılan 280 bin metrekare alana sahip üretim tesisi tamamlanmış durumda.  Üretim çalışmaları devam eden GÜNSEL’de farklı pozisyonlarda görevlendirilmek üzere, otomotiv sektörüne karşı ilgili, deneyimli ve deneyimsiz adayların eğitim programlarına başvuru yapabileceği belirtildi.

GÜNSEL Üretim Tesisi
 
 
 
 
 
 
Kaynak
  • www.gunsel.com.tr/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

GPS ‘in Babası: Bradford Parkinson

3 Boyutlu Yazıcı Kalemler (3D Printer Pen)