içinde

Gaziantep’te Bulunan Theonoe Mozaiği

Theonoe Mozaiği, 2002 yılında Zeugma’daki bir Roma evinin triclinium’unda bulundu. MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen eser, Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

6 metrekarelik alan kaplayan mozaiği merkezinde Theonoe’yi tasvir eden sahne yer alıyor. Mozaiğin üzerinde sanatçının Grekçe imzası bulunuyor: Κοίντος Καλπούρνιος Εὐτυχὴς ἐποίει (Quintus Calpurnius Eutykhes).

Sahnenin ortasında iki kadın figürü bulunuyor. İyi korunmuş iki yazıtta, merkezdeki kadının Theonoe (Θεονόη), yanındaki yaşlı kadının ise “dadı” (τροφός) olduğu belirtiliyor. Zarif kostümü ve zengin süslemeleriyle Theonoe, genel kompozisyonun en öne çıkan karakteri olarak karşımıza çıkıyor. 

Theonoe’nin ortadan ayrılmış ve başının üstünde küçük bir düğüm halinde toplanmış halde omuzlarına sarkan hafif dalgalı saçları görülüyor. Rahip gibi giyinmiş sağdaki figür ise muhtemelen Theonoe’nin kız kardeşi Leukippe. Üst gövde ve baş kısmı günümüzde kayıp. Theonoe ile Leukippe arasında kare bir kaide üzerinde duran yuvarlak bir sunak görülüyor. Sunağın kare kaidesinde sanatçının imzası bir tabula halinde korunuyor. 

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Samanyolu’nda Yıldız Dansı

Uzay Ne Kadar Karanlık?