içinde

Gaziantep’te Bulunan Danae ve Diktys Mozaiği

Danae ve Diktys Mozaiği, 2004 yılında Zeugma Antik Kenti’ndeki Danae Evi’nin iç avlusunda bulundu. Günümüzde in situ olarak korunan eser, MS 3. yüzyıla tarihleniyor.

İç avludaki sığ havuzun (impluvium) tabanında, yaklaşık 17 metrekarelik bir alan kaplayan mozaiğin merkezinde, üçgen dizileri arasında üçlü örgü kuşağının çevrelediği figürlü pano yer alıyor. Mozaik üzerindeki konu, Argos kralı Akrisius tarafından bir sandığa konularak denize bırakılan kızı Danae ve torunu Perseus’un, korsan Diktys ve iki balıkçı tarafından Seriphos adasına çıkarılma sahnesini betimliyor.

Beş figürlü bu sahnede, kucağında oğlu Perseus’u tutan Danae, gri sandığın kenarından tutunarak çıkarken görülüyor. Sağda bir balıkçı, sandığı hafifçe yukarı kaldırarak Danae’nin dışarı çıkmasına yardım ederken, diğer balıkçı içinde başka bir şey olup olmadığını kontrol etmek için sandığın içini karıştırıyor. Korsan Diktys iki elini, Danae’nın kucağında tuttuğu Perseus’u almak için uzatıyor. Yerde çift ağızlı balta, balık oltaları, balık sepeti ve iki balık tasviri yer alıyor. 

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Kentaur Kafasındaki Kahverengi İzlerin Gizemi Çözülemiyor

Birleşmiş Milletler Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı-2019