içinde

Etkisi Makro Kendisi Mikroplastikler

Etkisi Makro Kendisi Mikroplastikler

Plastikler hayatımızın bir çok yerinde kolaylık sağlayan maddelerdir. Hem maliyeti düşük hemde taşıması kolaydır. Fakat kullanıldıktan sonra bilinçli bertarafı yapılmazsa ya da geri dönüştürülmezse doğada uzun süre kalıyor ve parçalandığında da başka bir sorun olan mikroplastiklere dönüşüyor. 5 milimetreden küçük olan mikroplastikler ya kasıtlı oluşturuluyor ya da daha büyük plastik parçaların aşınması ve yıpranması ile ortaya çıkar.

Çevreye deşarjı olduktan sonra, tüm deniz canlılarının vücudunda birikebiliyor ve besin zinciri ile insanlara kadar ulaşabiliyor.

Mikroplastikler ortaya çıkış kaynağına göre birincil ve ikincil olarak sınıflandırılıyor. Çevreye plastik olarak salınırsa birincil, çevrede mikroplastik büyüklüğünde parçalandılarsa ikincil olarak adlandırılıyor.

Mikroplastiklerin Kaynağı?

Belirli kozmetik ürünlerde ve kişisel bakım ürünlerinde  kasıtlı mikroplastikler bulunuyor. Mikroplastiklerin kullanım amacı aşındırıcı özelliğinden kaynaklanıyor. Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkelerde kasıtlı mikroplastik kullanımı yasaklandı.

Üretilen tüm plastiklerin yolculuğu yaklaşık %2-%5’i okyanuslarda sona eriyor.  Kasıtlı mikroplastikler bu bölümün küçük bir oranını oluşturuyor. 

Yoğun nüfuslu bölgelerin kıyı şerinde daha fazla mikroplastiğe rastlanıyor çünkü evlerdeki çamaşır makinelerinin atık sularından kaynaklı olduğu düşünülüyor. 

Bu noktada makine tasarımcılarına iş düşüyor, giysilerden kopan liflerin atık suya geçmesini azaltacak önlemler alınmalı.

Mikroplastikler Yemeklerimizde..!

Mikroplastiklere bir kaç yıl önce deniz tuzunda rastlandı. Dünyada kullanılan sofra tuzu markalarından alınan örneklerin %90’ında mikroplastik tespit edildi. En yüksek miktarda mikroplastik Asya ülkelerinde tespit edildi.

Mikroplasikler gelecek için büyük risk oluşturmaktadır. Canlıların doğasına direk etki eden bir kirlilik söz konusu olduğu için bu çılgın tüketimin biran önce azalması gerekiyor. 

Herkesinde bildiği üzere Ocak 2019’dan itibaren Türkiye’de poşet kullanımı ücretlendirilecek. Bu tarz yaptırımlarla tüketimin gereksiz olan  kısmı azaltılabilir. 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Elektrikli Araçlarda Platform Yapısı

Grafen: Çelikten Güçlü, Kağıttan Hafif