içinde

EJDER YALÇIN 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı

EJDER YALÇIN 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı

EJDER YALÇIN 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı Nurol Makina tarafından, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

2012 yılında prototip faaliyetleri başlatılan Ejder Yalçın 4×4, ilk olarak  IDEF 2013’de görücüye çıktı. 2014 yılında geliştirilen prototip, Ejder Yalçın adıyla üretilmeye başlandı. Takriben aynı sene içinde seri üretimi tamamlanan ilk parti araçların teslimatları gerçekleştirildi. 2016 yılında emniyet güçlerimizin ihtiyaçlarına göre yenilenen ve geliştirilen Ejder Yalçın II’nin üretimi tamamlanarak teslimatları gerçekleştirildi. 2016 yılının sonunda ise Ejder Yalçın III’ün üretimi tamamlandı ve High-Tech Port 2016’da tanıtıldı.

TEMEL ARAÇ BİLGİLERİ

  • PERSONEL 11 KİŞİYE KADAR
  • MUHAREBE AĞIRLIĞI 14 TON
  • İLAVE YÜK TAŞIMA KAPASİTESİ 4 TON
  • HIZ 120 KM/SAAT
  • MENZİL 700 KM.
  • MOTOR 375 BG
  • İVMELENME 0-40 KM/S6 SN.
  • DÖNÜŞ YARIÇAPI 7.75 M.

Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebilmekte ve bu sayede farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. EJDER YALÇIN 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunmaktadır. Ejder Yalçın 4×4’ün geliştirilmesi sırasında üstün bekâ özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutulmuş ve böylece personelin güven içinde etkin bir görev yapması için ideal bir platform oluşturulmuştur.  Yerleşim merkezlerinde rahatlıkla görev yapan Ejder Yalçın arazi kabiliyetleri sayesinde arazide yüksek performans gösteriyor. 1 metrelik su birikintilerinden, hendeklerden, engebeli yollardan ve yarım metreye kadar tam dik engellerden sorunsuz bir şekilde geçebiliyor.

Ejder’in ünü sınırları aştı! 5 ülkeye ihraç ediliyor.

Tamamıyla Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen Ejder Yalçın ülkemizde meskûn mahal operasyonlarında güvenlik güçlerimize kattığı güç ile diğer ülkelerin güvenlik güçlerinin de dikkatini çekmeyi başardı. Türk mühendislerin askerlerin can güvenliği için tasarladığı yerli üretim 4×4 Ejder Yalçın, Fırat Kalkanı’ndan sonra en son Zeytin Dalı Harekatı’nda da güvenlik güçlerimiz tarafından kullanıldı.

Türkiye’de envantere girmesinin ardından ilk kez Tunus’a ihraç edilen Ejder Yalçın, sonraki süreçte katıldığı fuarlarda gerek görüntüsüyle, gerek teknik özellikleriyle büyük ilgi topladı. Özbekistan, Slovakya ve Suudi Arabistan’ın aralarında olduğu 3 kıtada ve 7 ülkede zorlu koşullar ve rakipler karşısında özel olarak hazırlanmış parkurlarda yeteneklerini sergiledi. Tanıtım ve testlerde gösterilen başarı, Ejder Yalçın’a yurt dışında art arda kapıların açılmasını sağladı. Bunun sonucunda Ejder Yalçın’ın ihraç edildiği ülke sayısı 5’e ulaştı. Aracı tercih eden ülkeler arasında Tunus, Özbekistan ve Katar bulunuyor. Ejder Yalçın’ı tercih eden ülkelerden 2’sinin ismi ise henüz açıklanmadı.

 

Daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Hat Dengeleme Nedir?

Literatür Taraması Nasıl Yapılır?