içinde

Dünyanın En Hafif Mayın Dedektörü: “OZAN”

Dünyanın En Hafif Mayın Dedektörü: “OZAN”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli tasarımla geliştirilen dünyanın en hafif mayın dedektörü “OZAN” ı denedi.

Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Demir, Kocaeli Gebze’de bulunan TÜBİTAK BİLGEM’i ziyaret ederek, savunma sanayi alanında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi ve projelerin son durumlarına ilişkin bilgi aldı.

Demir, SSB’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda projelendirdiği ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen katlanabilir metal mayın dedektörü “OZAN”ın denemesini yaptı.

Yüzde 100 yerli tasarım olan ”OZAN” ve 1 kilo 480 gram olan düşük taşıma ağırlığıyla harekat bölgesinde görev alan güvenlik birimlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Alanında dünyanın en hafifi olan dedektör, güvenlik birimlerinin uzun intikallerinde taşıma kolaylığı sağlıyor. Yanlış alarm oranı en aza indirgenen sistem, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısı imkanı sunuyor.
Sistem üzerinde bulunan grafik LCD ekranıyla tespit edilen hedefin metal yoğunluğu kolaylıkla gözlenebiliyor. Ozan’ın ilk teslimatları kabul faaliyetlerinin ardından gerçekleştirilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Katı Yakıtlı Roket Nedir? Nasıl Çalışır?

Karanlık Maddenin Sıcaklığını Ölçmek