içinde

Dacia Spring: En Ucuz Elektrikli Türkiye’de

Dacia Spring: En Ucuz Elektrikli Türkiye’de

Renault Grubu’nun markası olan Dacia uygun fiyatlı arabaları sayesinde  dünya çapında oldukça popüler bir markadır. Dünya elektrikli otomobillere geçiyor. Bu nedenle yavaş yavaş içten yanmalı motorlara veda ettiğimiz dönemde Dacia elektrikli otomobilini tanıttı.Dacia Spring çok beğenildi ve iyi satış rakamlarına ulaştı.Dacia Spring, uygun fiyatı sayesinde yurt dışında da oldukça popüler. Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili unvanını  taşıyor. Elbette daha ucuz 2 kişilik modeller var fakat binek sınıfta en ucuz otomobil kendisidir. 

Dacia Spring

Ülkemize gelmesi için beklenen otomobil için sonunda güzel bir haber var. Yeni Spring elektrikli mobiliteyi herkes için kolay hale getirdi. Fransa’da 12.403 Euro’dan başlayan fiyatlarla 20 Mart’tan itibaren ön siparişe çıkıyor. Renault markası sahip olduğu Renault 9 modeli için spring ismini daha öncesinde kullanıyordu. Bu yüzden model yeni spring olarak geliyor. Bu model 1982 yılında Avrupa’da yılın otomobiliydi.

Renault 9 modeli

Yeni modelde perakende, Business ve Cargo olarak 3 farklı tip araç satışa çıkıyor. Standart olarak otomatik farlar, ESP, AEB ve 6 adet hava yastığı bulunuyor. Apple CarPlay ve dokunmatik navigasyon gibi özelliklerde iç konsolda dikkat çekiyor. 3744 mm uzunluk, 1622 mm genişlik ve 1516 mm yüksekliği sahip. Yanı sıra 44 hp ve 123 Nm  torka sahip. Ön siparişleri 20 Mart itibarıyla 12.403 Euro’dan başlayan devlet teşvikli fiyatlarla açılırken, ilk teslimatlar sonbaharda planlanıyor. Eklenen vergilerle beraberinde ülkemizde 350.000 TL civarına satılacağını tahmin ediliyor. Bu fiyatta onu hem ülkemizde hem Avrupa’da satılan en ucuz elektrikli araç yapıyor. Spring modelinin, Renault tarafındaki elektrikli kardeş modeli Renault Zoe ise şu an daha fazla beygir gücü ve menzil sunuyor olsa da fiyatı 550.000 TL gibi rakamlardan başlıyor.

Tasarım Özellikleri

Arka koltuksuz 1.100 litre bagaj hacmi ve 325 kg taşıma kapasitesine sahip araç günlük isteklere karşılık verecek gibi duruyor. Başka bir deyişle markanın sahip olduğu kompakt sınıf Sandero modelinin elektrikli versiyonu olarak karşımıza çıkacak. Yine de gerek tasarım ve gerek teknik özellikler bakımından farklılıklar içerdiği için yeni bir araç. Renault Kwid modeline daha yakın bir tasarıma sahip. Daha çok şehir içi kullanım için tasarlanan otomobil, geniş bagajı ve boyutları sayesinde bir ailenin ihtiyaçlarını kolayca giderecektir.  Tasarımsal bazda ise aracın ön ızgara kısmında ise şarj portu yer alıyor. Led farlara sahip ve sıra dışı bir ızgara tasarımına sahip. 14 inç boyutundaki alaşımlı jantları ve tavan raylarıyla geliyor. Söz konusu iç dizayn olduğu zaman ise modern hayalet gösterge ile geliyor.

Ön Tasarım
Arka Tasarım
Menzil ve Şarj

Otomobil 26,8 kWh kapasitesinde bir  bataryaya sahip. Böylelikle SUV görünümüne sahip tamamen elektrikli bu otomobil 230 km’lik (şehir içi 305 km) menzile sahip olup şehirler arası da seyahat etmenize olanak tanımaktadır.

Sabit güç altında tork ve maksimum hız arasında ters orantı vardır. Bundan dolayı, elektrikli otomobiller diğer otomobiller kıyasla yüksek tork değerine ve daha düşük maksimum hıza sahiptir. Spring maksimum 125 km/h hıza erişebiliyor. Türkiye yasal hız sınırları dikkate alındığında hız bakımından yeterince uygun bir model olarak görünüyor. Daha çok şehir içi kullanım için tasarlanan otomobil, geniş bagajı ve boyutları sayesinde bir ailenin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor. 

Ev prizi (2.3 kW AC Şarj ) ile yaklaşık 14 saate şarj edilebilen otomobil, hızlı şarj istasyonlarında küçük bataryası nedeniyle hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Özellikle duvar şarjları ile 5-8 saat arasında şarj olabilirken, hızlı şarj istasyonlarında ise 30 kW DC şarj ile %80 kapasiteye 1 saatten az sürede ulaşabiliyor.

Kaynakça

https://www.dacia.com.tr

https://newstextarea.com

https://www.tracednews.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Sadece Güneş Enerjisi ile 70 Km?

Güdümlü Mühimmatın Kalbi:Isıl Pil