içinde

Covid Avcısı

Covid Avcısı

2019 yılından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19, zamanla tüm sosyal yaşamı da etkisi altına aldı. Tüm insanlar bir an evvel normal yaşama dönmeyi umut ediyor. Bu umut doğrultusunda da covid-19 virüsü için önleme çalışmaları hızla devam ediyor.

Covid Tarayıcısı

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Abu Dabi Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulamasına göre; koronavirüsün yayılımını engellemek için özel yüz tarayıcıları kullanılacak. Tarayıcılar, vatandaşlara 5 metre uzaklıktaki bir noktada çalışabilmektedir. Bu yüz tarayıcıları, covid-19 virüsünün RNA parçacıkları mevcut olduğunda değişen elektromanyetik dalgaların ölçümünü yapıyor. Daha sonra da saniyeler içerisinde akıllı cihazlara mesaj ile ölçümü iletiyor. Mesajların renkleri, göre kişilerin enfekte olup olmadığını gösteriyor. Yani kırmızı renkli bir mesaj pozitif, yeşil renkli bir mesaj ise negatif anlamına geliyor. Abu Dabi bu ölçümle birlikte anlık sonuç veren tarayıcıları; alışveriş merkezleri, havaalanları gibi halka açık alanlarda kullanmayı planlıyor.

Tarayıcılar enfekte olmuş vatandaşları tespit ettiğinde, o vatandaşların mevcut bölgeye girmesi engellenerek sonrasında da 24 saat içerisinde PCR testine tabi tutulacak.

Bu teknoloji, yaklaşık 20.000 kişi üzerinde test edildi ve test sonuçlarına göre %83 doğrulukla çalıştığı görülmektedir. Yani, %17’lik bir yanılma payı taşıyor. Sonuç itibariyle tarayıcıların güvenilirliği tartışmaya açık görünse de, doğruluk payı yadsınamaz.

Covid Avcısı

Covid avcısı, covid-19 virüsü için kullanılan temassız bir detektördür. 0-2 metre uzaklığında çalışan dedektör, görüntüsü itibariyle ateş ölçerleri andırmaktadır.

Covid avcısı, radyo frekansı (RF) ve kızılötesi (IR) elektromanyetik dalgaların kombinasyonunu kullanarak çalışıyor. Test yapılan ortamdan yayılım gösteren sinyaller analiz ediliyor. Cihaz, virüsü insan vücudunun içinde ve insan vücudunun dışında kontamine yüzeylerde tespit edebilmektedir.

Pandemi boyunca ön saflarda bulunan sağlık çalışanları, salgına karşı mücadelenin liderleridir ve başlangıçta bu gibi ürünlerin tedarikine erişim için sağlık çalışanları öncelikli olmalıdır.

Covid avcısı üreticileri, bu cihazın virüsün tespitinde devrim yaratacağını, yayılımını yavaşlatacağını ve hayatın normale dönmesine katkı sağlayacağını söylüyor. Bunlar gibi cihazlar, koronavirüsün yayılmasını önlemek ve bu zor zamanlarda insanların güvende kalmasına yardımcı olmak için büyük bir adım atıyor.

Kaynaklar:
  • www.bloomberg.com
  • interestingengineering.com
  • thecovidhunter.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Anahtarlama Teknikleri

Herculaneum’da Kömürleşen Bir Papirüs Yapay Zeka ile Okundu!