içinde

Bu Mamut Dişi, 37.000 Yıl Önce İp Yapmak için Kullanılmış

Binlerce yıl önce insanlar tarafından yapılmış bir sanat eseri olduğu düşünülen eserin aslında ip yapımı için kullanıldığına dair kanıtlar bulundu.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, eserin bir kopyasını oluşturdular ve bunun ip yapmak için kolayca kullanılabileceğini buldular.

2015 yılında Almanya’nın Hohle Fels bölgesindeki bir mağarada, tamamı işçilik belirtileri gösteren çok sayıda mamut dişi parçası keşfedildi. Parçaların tarihlendirilmesi, bunların yaklaşık 37.000 yıl önce, muhtemelen modern insanlar tarafından yapıldığını gösteriyordu.

O zamandan beri araştırmacılar, bu parçaların sanat eseri olarak mamut dişinden yapıldığına inanıyorlar. Bu yeni çalışmada ise, bunlardan en az birinin ip yapma işini kolaylaştıracak şekilde oyulmuş bir sopa olduğuna dair kanıt bulundu.

Önceki araştırmalar, insanların binlerce yıl önce ip yaptığını ve Almanya’nın sopaların bulunduğu bölgesinde yaşadığını göstermişti. Parçalardan yaklaşık 21 cm uzunluğunda olan biri, araştırmacılara en düz kısmına dört delik açılmış modern bir kriket sopası gibi göründü.

Bir önsezi üzerinde çalışan araştırmacılar, bu parçayı incelediler ve deliklerin kenarlarında, oyuklarla birlikte aşınma buldular. Bu, içlerinden tekrar tekrar bir şeyin çekildiğini gösteriyordu. Delik duvarlarındaki kalıntılar bunun bir tür bitki materyali olduğunu gösteriyor.

Eserin ip yapmak için kullanıldığına ikna olan araştırmacılar, bunun bir kopyasını oluşturdular ve daha sonra onu bu şekilde kullanmaya çalıştılar. Isırgan otu, söğüt, ıhlamur, atkuyruğu, kenevir, keten ve geyik siniri gibi çeşitli malzemelerle deneyler yaptılar. Sopanın böyle bir amaç için işe yarayacağını gördüler.

İp yapmak, saç örgüsü gibi birden fazla lif kullanarak bunları bükmeyi içerir. Sopayı kullanarak ip yapmak için, deliklerden tek tek ipler geçirildi ve bu da onları yerinde tuttu. İpler birlikte tutulduğunda, karşı taraftaki bir kişi bunları birbirine dolayarak iyi biçimli bir ip elde ediyordu.

Makale: Nicholas J. Conard et al. (2024). Rope making in the Aurignacian of Central Europe more than 35,000 years ago. Science Advances.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Batarya Ortaklığı: TOGG-Farasis

Hatay’da Bulunan Lykurgos Mozaiği