içinde

Batarya Ortaklığı: TOGG-Farasis

Batarya Ortaklığı: TOGG-Farasis

Otomotiv yan sanayisindeki başarısını Renault, Ford, Toyota gibi küresel şirketlerin yaptıkları yatırımlar göstermektedir. Yıllar önce Devrim arabasıyla atılan yerli otomobil adımı yeni dönemde yeni teknolojiyle tekrardan atılıyor.

Farasis Türkiye’ye Ne Katacak?

Yerli otomobil TOGG tanıtılmasından sonra herkesin beklediği batarya üretimi, uzmanların cevap bekleyen sorusu oldu. Geçen haftalarda TOGG’dan yapılan açıklamaya göre sektörünün tecrübeli oyuncularından ABD’li şirket Farasis ile anlaşma yapıldığı duyuruldu.

3 AR-GE mekezi 4000’den fazla çalışanı olan firma en büyük pouch(kese) tipi hücre üreticisi konumunda. Gürcan Karakaş’ın “2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis iş ortağımız olarak seçilmiştir.” açıklaması Farasis’in bize katacaklarını da göstermektedir. Bu ortaklık ile ülkemizde;

  • Batarya paketi ve modelinin üretilmesi
  • Dışa bağımlılığı azaltması
  • Elektrikli araç ve teknolojisinde belirleyici rol oynama
  • İstihdam artışı
  • Üniversitelerde açılacak yeni bölümler
  • Karbon ayak izinin azaltılmasında etkili olacaktır. Farasis firması Avrupa’da %100 CO2 nötr fabrika kuran ilk pil üreticisi olma özelliği de taşımaktadır. Siemens bu hedefi 2030 yılında gerçekleştrimeyi planlamaktadır.

Batarya Anlaşması

TOGG’un batarya çözümü ile ilgili açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Bataryayı, paketini ve kontrol ünitesini, hepsini kendimiz üreteceğiz. Aracın elektrik motoru ise Bosch’tan alınacak.” şeklinde konuşmuştu. Bilişim vadisinde atılan imza ile yakın dönemde; “Ortak girişim şirketinin kapsamlı iş planı oluşturulacak ve ortaklığın hukuki zemini bu süre zarfında detaylandırılacaktır. Bu çalışmalar doğrultusunda iki şirketin yönetim kurullarında son değerlendirme onaylardan sonra 2021 yılı başında ortak girişim şirketinin hukuken kurulması hedefleniyor.” denildi.

Batarya, otomotiv sektörünün kilit ismi. Teknoloji olarak gelişmeye açık olması gelecekte her alanda kullanılabilecek potansiyeli olması demektir. Kayseri’de Lityum-iyon pil fabrikasının açılması şimdi ise Farasis anlaşması. Türkiye otomotivde bir kez daha iyi bir konumda olmak istediğini göstermektedir.

Kaynakça

www.webtekno.com

www.bloomberght.com

tr.motor.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

2018 İnovasyonları

Bu Mamut Dişi, 37.000 Yıl Önce İp Yapmak için Kullanılmış