içinde

ASELSAN Başkanından İlginç Açıklama: Lazer Silahı

ASELSAN Başkanından İlginç Açıklama: Lazer Silahı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Antalya Bilim Üniversitesi’nde konuşmacı olarak katıldığı Milli Teknolojide ASELSAN konulu konferansta lazer teknolojisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de askeri teknoloji dendiğinde aklımıza gelen ilk isim olan ASELSAN yeni teknolojilerle gündeme gelmeye ve göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

  Dünyanın Askeri Alanda En Önemli 100 Şirketinden Biri

Konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Görgen askeri teknoloji konusunda şöyle dedi:

“Bu alanda dünyanın en önemli 100 şirketi arasında ve tamamı Türk mühendisler çalışıyor. Bir tane yabancı çalışan yok. 1 milyar 430 milyon dolar ciroya sahip. Çalışan sayısı 6 bin 300’lerde ve yüzde 58’i mühendis, yüzde 69’u lisans mezunu, mühendislik ve ar-ge şirketi olarak tanımlıyoruz. Nitelikli ve genç elemanlara da seslenmek istiyorum, Aselsan’ın kapısı kendini geliştirmiş, ufku açık herkese açık. Ar-ge merkezlerimizde personel sayısı 3 bin 700’ü geçti ve sadece geçen yıl ar-ge için ayrılan bütçe 473 milyon dolar.”

  Lazer Teknolojisi

Geçtiğimiz sene lazer savunma sistemi (LSS) geliştiren ASELSAN lazer sistemi konusunda çalışmalar yaptığını ve yapacağını da bize göstermişti.

Lazerle ilgili çok farklı seviyede gerek tespit, gerek konumlama gerekse silah olarak kullanılmasının ASELSAN tarafından geliştirildiğini söyleyen Prof. Dr. Görgün, katıldığı konuşmadaki tanıtım videosunda lazerin silah olarak kullanıldığı bir sistemi de göstermiş oldu. Video da lazerin havadaki bir yansıtıcı vasıtasıyla bir hedefi vurma görüntüsünü gösteren Prof. Dr. Görgün bazı açıklamalarda da bulundu:

  “Biz şu an ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi gereken bir bilgi olduğu için söylemiyorum, çünkü teknolojimizin dışarıdaki farklı insanlar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız. Aynı zamanda lazerle konumlamada kolayca yapılabiliyor. Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ürün çıkarttığımız teknolojilerden bir tanesi lazer sistemleri. Bununla beraber güdüm ve insansız sistemler üzerine ürünlerimiz var. Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve hava araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor.”

Göğsümüzü kabartan ASELSAN’ın bu yenilikçi geliştirmeleri hep birlikte hayranlıkla takip ediyoruz. Belki de Star Wars’da gördüğümüz lazer silahlarının gerçekleşmesine çok da zaman kalmamıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Uzay Ne Kadar Karanlık?

Nazi Mühendisliği: HORTEN HO-229