içinde

Nazi Mühendisliği: HORTEN HO-229

Nazi Mühendisliği: HORTEN HO-229

Uçan kanatlar estetik duruşlarıyla ve üstün teknolojileriyle günümüzde göz dolduruyorlar. ABD hava ordusunun en kıymetli parçalarından biri olan uçan kanatlar, II. Dünya Savaşında önemli bir yer kaplıyorlardı. Nazi mühendisleri Horten HO-229 ile bir ilke imza atmışlardı.

Horten H0-229’un bilinen ilk fotoğrafı
Horten HO-229’un Hikayesi
Son Kalan HO-229

Versay antlaşması dolayısıyla herhangi bir uçak üretimi yapamayan Nazi Almanyası, planörler üzerine ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştı. Nazi Almanya’sının elinde olan savaş uçakları istenilen konumlara kolaylıkla ulaşabiliyor, fakat savaş döneminde çok zarar görüyorlardı. Bunun üzerine Horten kardeşler, 1930’ların başında planörlerin etkinliğini arttırmak için uçan kanat tasarımları üzerinde çalışmaya başladılar. Horten kardeşler çalışmalarının sonucunda kuyruk ve ilgili yüzeylere olan ihtiyaçları kaldırdı. Teoride nispeten daha kısa ve sağlam kanatlar kullanarak, gövdenin ilave sürüklenmesi olmadan mümkün olan en düşük ağırlığı sundular. Kanat sürtünmesinin düşük olması, seyir gücü ve menzili pozitif bir biçimde arttırıyordu. Nazi Hava Kuvvetleri’ne yaptıkları sunum sonucunda bu uçak kabul gördü. Fakat tahmini maksimum hızı normal bir uçaktan çok yüksek olduğu için, uçağın avcı uçağı olarak kullanılmasına karar verildi. Bu şekilde Dünyanın ilk hayalet uçağı projesi başladı.

İlk Uçuş

Bu hikaye ne kadar başarılı olarak da gitse, Horten kardeşler ilk uçuştan sonra projeden alındılar. İlk prototip sabit üç tekerlekli iniş takımına sahip motorsuz bir planördü. İlk uçuş 1 Mart 1944’te gerçekleşti. Uçuş sonuçları çok başarılıydı, fakat inişte bir kaza gerçekleşti. Bu nedenle proje Horten kardeşlerden alınıp  Gothaer Waggonfabrik’e devredildi. Buradaki ekip uçak üzerinde bazı oynamalar yaptılar. Basit bir fırlatma koltuğu eklendi, daha yüksek brüt ağırlık sağlamak için alt takımın neredeyse tamamı değişti. Jet motorun giriş kısımları farklı bir kısma alındı. Motorun dış muhafazasını hava ile soğutmak için ise bazı kanallar eklendi.

İkinci Deneme

Goth takımı, bu uçağı ilk başta BMW 003 motoruyla güçlendirmek istiyorlardı. Fakat bu sağlanamayınca Junkers Jumo- 004 motoru kullanıldı. İkinci versiyonun uçuşları ise 2 Şubat 1945 ve 18 Şubat 1945 arasında gerçekleşti.  2 Şubat tarihli uçuşta her kuyruksuz uçakta olduğu gibi, orta derece yanal dengesizlik bulunmaktaydı. Bu normal bir olaydı. Fakat ikinci uçuşta Pilot Erwin Ziller, inş paraşütünü erken açtı bu nedenle de şaside büyük yapısal hasarlar meydana geldi. Sonuçlar o kadar iyiydi ki, o zaman elde olan  Messerschnitt ME-262’yle kıyaslandığı zaman Horten HO-229’un daha başarılı olduğu bazı raporlarda ortaya çıkmıştı.

Son Test Uçuşu
Horton HO-229 Kokpiti

18 Şubat 1945’te gerçekleşen son test uçuşunda, Junkers Jumo- 004 motorlarından birinde bir problem çıktı ve motor alev aldı. Eski kaynaklara göre Pilot Ziller, uçağı kurtarmak için birkaç kez dalış durumuna soktu ve motoru defalarca kez çalıştırmaya çalıştı. Ziller 20 derece yatış açısında dört tam dönüş gerçekleştirdi, bu sırada ne telsiz ne de fırlatma koltuğu devreye girdi. Uçak havalimanının dışında bir araziye düştü ve düşerken Ziller’i fırlattı. Ziller aldığı yaraların etkisiyle kazadan 2 hafta sonra hayatını kaybetti. Bu kazadan sonra prototipin imha edildi.

Olumsuzluklara Rağmen Projeden Vazgeçilmedi

Sovyetler Birliği herhangi bir olumsuzluk gördüğü zaman projelerini iptal ederken, Nazi Almanyası, Horten HO-229’dan asla umudunu kesmedi. Bu kazadan sonra üçüncü prototipin çalışmalarına başlandı. Üçüncü versiyon Acil Savaş Uçağı programına dahil oldu. Üretilen üçüncü prototipi ise, savaşın sonlarına doğru Ataç operasyonu dahilinde ABD aldı.

Teknik Özellikleri

İlk Horten HO-229 karmaşık bir yapıya sahipti. Kaynaklı çelikten yapılmış orta bölüm ve ahşaptan yapılmış kanat direklerine sahipti. Kanatlar kömür ve talaş karışımıyla birbirine yapıştırılan iki kontrplaktan oluşuyordu.

Horten HO-229’un Kanatları

Kanatlar, 7 g yük faktörü ve 1.8× güvenlik derecesi ile tasarlanmıştır; bu nedenle, uçak 12.6g nihai yük derecesine sahipti. Kanadın kiriş/kalınlık oranı kökte %15’ten kanat uçlarında %8’e kadar değişmekteydi. İkinci Horten HO-229 için ise kaynaklarda daha çok bilgi bulunmaktadır.  7.4 metrelik bir uzunluğa ve 16.8 metre kanat açıklığına sahiptir. 1.1 metre yüksekliğe ve 52.8 metrekare kanat alanına sahiptir. Boş ağırlığı 4.884 kg, maksimum kalkış ağırlığı ise 6.876 kg’dır. Gücünü iki adet Junkers Jumo 004 motordan alan uçan kanadın maksimum hızı 900 km/h olarak belirlenmiştir. Avcı uçağı olarak kullanıldığı için üzerinde 2 adet MK 108 taşımaktaydı.

Kaynakça
  • airandspace.si.edu
  • www.kokpitteyiz.com
  • en.wikipedia.org

Ne düşünüyorsun?

Yazar

ASELSAN Başkanından İlginç Açıklama: Lazer Silahı

İLK YAPAY NÖROTRANSİSTÖR