içinde

Araçlarda Yağmur Sensörleri

Araçlarda Yağmur Sensörleri

Otomotiv sektörü teknolojiyi yakından takip eden canlı bir sektördür, bu sektörde genel olarak sorulan sorunun, yani  “Teknolojiyi araçlara nasıl entegre edebiliriz?” sorusunun cevabını ise Otomotiv elektroniğinde kullanılan sistemler veriyor. Otomotiv elektronik sistemleri gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Yağmur sensörleri ise, araçlarda uzun süredir kullanılan sistemlerden bir tanesi. Aşağıdaki fotoğrafta bu sistemin başlıca ekipmanları görülmektedir.

Yağmur Sensörü Nedir?

Yağmur sensörleri, sürüş sırasında yağmur başlaması halinde otomatik olarak sileceklerin çalışmasını sağlayan basit bir sensördür. Mühendislikte genel olarak bir sorun ve buna uygun çözüm arayışı olur. Sürüş esnasında manuel olarak silecekleri ayarlamak özellikle acemi şoförler için problem yaratabiliyor. Sensörlerden önce ortaya birkaç fikir atılmış. Bu fikirlerden biri ön cama çarpan yağmur damlalarının neden olduğu titreşimleri tespit etmekti. Bu fikir için mühendisler ön cama özel kaplamalar düşünmüş. Bir diğer fikir ise ön camda oluşan damlacıkları kırmak için camı ultrasonik olarak titretmekti. Bu düşünce sayesinde sileceksiz araçlar üretilebilecekti fakat bu fikirler ya kâğıt üzerinde kaldı ya da sürücüleri rahatsız etti. 1958 yılında Cadillac ve General Motors ortak bir çalışmayla suya hassasiyet gösteren, su ile temas halinde bazı elektrik motorlarını tetikleyerek aracın sileceklerini ve camlarını otomatik olarak çalışmasını sağlayan bir devre geliştirdi ve bu sistem, şu an yaygın olan yağmur sensörlerinin atası gibidir.

Nasıl Çalışır?
Kızılötesi Yağmur Sensörleri

Bu sistemde sensör içerisinde için bir adet led ve bir adet foto diyot yer alır. Bu sensörlerin çoğunda kızılötesi bir ışık, ön cama 45 derece açı yapacak şekilde yerleşir. Cam ıslak ise, daha az ışık sensöre geri döner. 

Kia Sportage’a Ait Yağmur Sensörünün Devre Şeması
Isıya Bağlı Yağmur Sensörleri

Yeni model araçlarda tampon bölgesinde dış sıcaklığı ölçen termometreler yer alır. Önceden programlanmış bir sistem tarafından aracın dış sıcaklığı ile iç sıcaklığı orantılanır ve sistem de elde edilen değer ile cam sıcaklığı denk getirilmeye çalışılır. Eğer denkleştirilemiyor ise, sistem cam üzerinde sıvı akışının yaşandığını tahmin eder ve aradaki fark silecek hızını verir. Böylece sistem çalışır.

Bu Sistem Hangi Şartlarda Çalışmaz?

Bazı durumlarda bu sensörler, camın üzerine düşen yağmur damlacıklarını sensör üzerinde biriken tozlar olarak algılar. Bu nedenle sensörün doğru çalışması için araç ön cam temizliği önemlidir. Bu sensörü ön cama yapıştıran özel jel bazen yıpranır. Bu durumlarda yağmur sensörü çalışamaz hale gelir. Böyle durumlarda, jel yenilenene kadar manuel ayarda silecekleri kullanmak daha doğrudur. Jel yenilendikten sonra eskisi gibi çalışmaya devam eder.

Yağmur Sensörlerinin Çalışması

Kaynakça
  • otolye.com
  • www.arabam.com
  • binekarac2.vw.com.tr
  • auto.howstuffworks.com
  • www.safelite.com
  • cecas.clemson.edu
  • en.wikipedia.org

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Blok Zinciri(Blockchain) Nedir?

İlime Adanan Bir Hayat: İbn-i Sina