içinde

Araç Sinyal Sistemleri

Araç Sinyal Sistemleri

Araç hareket halindeyken birçok sistem kullanılır. Bunlardan birisi ise arkamızda veya önümüzde bulunan sürücüyü gitmek istediğimiz yön hakkında bilgilendirmemizi sağlayan sinyal sistemidir. Bu yazıda sinyallerin çalışmasını ve kullanılan malzemeyi inceleyeceğiz.

Sinyal Sisteminin Tarihçesi

Bu sistem aslında 1907 yılından itibaren biliniyordu. Fakat sinyal sistemi 1938 yılında patentlendi ve böylece çoğu şirket bu özelliği sunmaya başladı. Lambalı sinyallerden önce, sinyallerin gelişimini etkili kılan sistemlerden biri de “Trafficator” olarak bilinen bir parça. Bu sistemde araç ne tarafa doğru gidecekse bu parça oraya doğru kapıdan çıkıyordu. Fakat bazı problemler ortaya çıkmaya başlayınca bu sistem yerini lambalı sinyallere bıraktı. 2013 yılıyla birlikte çoğu ülke karayollarında sürülen tüm araçlarda sinyallerin olmasını zorunlu kılmıştır. 

Bu Sistem Nasıl Çalışır?

Kontak anahtarı çıkışından akım alarak çalışırlar. En son kullanılmaya başlanılan elektronik sinyal sistemlerinde bir transistor devresi kullanılıyor. Bu devre ise belli bir hızda bir dizi elektrik sinyali üretir. Bu sinyaller minyatür bir röleyi açıp kapatmakta kullanılır. Sinyal lambasının elektrik devresini rölenin kurduğu bağlantılar kumanda eder. Böylece lambalar multivibratörden gelen sinyallere göre yanıp sönerler. Gösterge panelindekilerin yanması için ise devreye daha küçük ikinci bir röle yerleştirilmiş.

Örnek Sinyal Şeması
Çoğu Yeni Model Araçta Görebileceğimiz Bir Detay: Akıllı Sinyal Sistemleri

 

Akıllı Sinyallerin  Çalışma Prensibi

Sinyalleri Çalıştırdığımızda Gelen Sesin Kaynağı Ne?

Bu sesin gelmesinin nedeni sistemde ekli olarak bulunan flaşörlerdir. Sinyal sisteminin dikkat çekmesi için yani öndeki ve arkadaki sürücüye uyarıcı bir etki vermesi için sinyalin yanıp sönmesi gerekir. Devrelere bu yanıp sönme özelliğini kazandıran ise bu parçadır.

En Çok Bilinen Flaşör Tiplerinden Biri: Termal Tip Flaşör
Termal Tip Flaşör

Silindirik küçük bir cihazdır. Aracın sigorta panelinde bulunur. Üç ana bölümde incelenebilir. Bunlar:

 • Tele elektriği veren bir elektrik bağlantısı,
 • Elektriğin bağlandığı hafifçe bükülmüş yay çeliği parçası,
 • Küçük bir yay çeliği parçasının üstüne sarılmış bir direnç olarak gösterilebilir.
Termal Tip Flaşörler Nasıl Çalışır?

Sinyal kolunu hareket ettirdiğimizde, termal flaşör sinyal lambalarına bağlanır. Bu sayede elektrik devresi tamamlanır ve lambalara doğru akar. Aslında ilk olarak yay çeliği temas yüzeyine değmez, burada gücü tek çeken şey dirençtir. Akım burada dirençli telden geçer ve bu geçiş sırasında da yay çeliğinin küçük bir parçasını ısıtır. Ardından lambalara doğru yoluna devam eder. Fakat burada akım çok küçüktür, lambalar çok güçlü yanmaz.

Nasıl Çalışır?

Termal Tip Flaşörün Çalışma Prensibi

Kaynakça:
 • www.nuveforum.net

 • patents.google.com

 • www.megep.meb.gov.tr

 • auto.howstuffworks.com

 • what-when-how.com

 • www.circuitstoday.com

 • cecas.clemson.edu

 • in.ncu.edu.tw

Ne düşünüyorsun?

Yazar

AS 9100 Kalite Yönetim Sistemi Tarihçesi

Akademik Makaleleriniz İçin Kullanabileceğiniz Veri Tabanları