içinde

YÖK Başkanı: 20 üniversitede yapay zeka bölümü açılacak

Gelecek akademik yılı hazırlıklarını anlatan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 20 üniversitede “Yapay zeka bölümü” açılacağını, bunların yerleştirme kılavuzunda yer alacağını söyledi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Özvar, “Gelecekte meslek olarak sayılabilecek yapay zeka, dijitalleşme, büyük veri alanlarındaki 21’i lisans olmak üzere 71 yeni program ve bölüm açılacak. Açılacak önlisans ve lisans programları 2024-2025 akademi yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kılavuzunda yer alacak” dedi.

Özvar, ilk kez açılacak önlisans programlarının, “yapay zeka operatörlüğü, büyük veri analistliği, otonom sistemler teknikerliği, dijital dönüşüm elektroniği, robotik ve yapay zekâ, oyun geliştirme ve programlama, bulut bilişim operatörlüğü, imalat yürütme sistemleri, kurumsal bilişim uzmanlığı, insansız araç teknikerliği, ön-yüz yazılım geliştirme, arka-yüz yazılım geliştirme” olarak belirlendiğini aktardı.

Yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında yeni program açılacak üniversiteler şöyle:

– Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Erzurum Atatürk, Bursa Teknik, Ege, Eskişehir Teknik, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Karabük, Karadeniz Teknik, Kayseri, Kocaeli, Konya Teknik, Manisa Celâl Bayar, Niğde Ömer Halisdemir, Samsun Ondokuz Mayıs, Sakarya, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Sivas Cumhuriyet, Trakya üniversiteleri.

– Ege, Eskişehir Teknik, Kayseri, Konya Teknik, Manisa Celâl Bayar, Niğde Ömer Halisdemir üniversitelerinde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak. Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Eskişehir Teknik, Karabük, Kayseri, Samsun Ondokuz Mayıs üniversitelerinde Bilişim ve Teknolojileri meslek yüksekokulları açılacak. (Kaynak)

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Antik Mısır’da kanser tedavisi: 4 bin yıllık kafatası incelendi

Mısırlılar 4.000 Yıl Önce Kanseri Böyle Tedavi Etmeye Çalışmış