içinde

Yeni Nesil İnovasyon: Drone’lar ve Kullanım Alanları

Yeni Nesil İnovasyon: Drone’lar ve Kullanım Alanları

İnsansız Hava Araçları

Uzaktan kumanda edilebilen veya bir uçuş planı boyunca otomatik olarak hareket eden araçlara İnsansız Hava Aracı denir. İHA’lar sabit kanat ve döner kanat İHA’lar olmak üzere 2 grupta sınıflandırılır. Bu yazımızda döner kanat İHA’lardan yani drone’lardan bahsedeceğiz. Gelin bu hava araçları günümüzde hangi alanlarda ve ne amaçla kullanılıyor hep birlikte inceleyelim.

Denetleme, Analiz ve Görüntüleme

Rüzgâr türbini, güneş panelleri, elektrik ve petrol nakil hatları, tren rayları, uçak marmaris escort ve gemi gövdeleri gibi birçok alanda kullanım kolaylığı sağlamanın yanında İHA tabanlı analiz ve denetimi gerçekleştirilebilmektedir.

Arazi Etüdü ve Haritalama

Teknolojinin gelişimi, İnsansız Hava Araçları otopilot sistemlerinin de gelişimini açık hale getirdi. Gelişmiş otomatik kontrol sistemleriyle haritalama ve arazi analizi yapmak da eskiye nazaran çok daha kolay hal aldı. Bu dinamizmle yüksek hassasiyet gerektiren işler, olması gerekenden daha kısa sürede tamamlanabilir duruma gelmiş oldu.

Kargo Taşıma, Yük Bırakma ve Sağlık
Yapı Sektörü

İnşaat alanlarında yapının yükselme sürecini istenildiği şekilde kaydederek görüntülenmesini mümkün kılan bu sistemle iskele, vinç ya da helikopter gibi pahalı ve ulaşımı zor süreçlerden sıyrılmış olunur.

Tarım

Bilimsel tarım yaklaşımı uygulamaları sayesinde günümüzde birçok tarım arazisinde haritalama, ilaçlama, ölçüm, gübreleme, hastalık ve zararlı bitki tespiti gibi başlıklarda kullanılmakta. Çiftçinin “Gökyüzündeki Gözü” olarak nitelendirilen bu hava araçları verim analizi yapabilmenin yanında doğru sulama yöntemleri sayesinde su kaynaklarını israf etmiyor olmayışla da cazibe konusu haline geldi.

Medya, Fotoğrafçılık ve Film Sektörü

Üzerine eklenen gerekli ekipmanlarla insanların ulaşamayacağı zorlu fakat özel bölgelerde görüntü almayı kolaylaştırma, belgesel çekimlerinde oluşabilecek tehlikeleri göz ardı etmeden vahşi canlıları doğal ortam da izleme fırsatı sunma ve film çekimlerine yeni bir boyut kazandırma gibi oldukça geniş alanda kullanımı mümkündür.

Güvenlik ve Denetim

Ülkemizde küresel salgın dolayısı ile zaman zaman belli kesimlere gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağının takibinin yapılması, gerçekleştirilecek operasyon öncesi ve sonrası arazi kontrolü, ikaz, uyarı ve alarm gibi birçok başlığın takip ve denetiminin gerçekleştirilmesi de yine drone lar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Hobi ve Spor

Drone lar; belli ağırlık değeri altında kayıt ve ehliyet gerektirmemesi, kullanım kolaylığı sunması ve yaygınlaşmasıyla birlikte birçok insanda hobi haline geldi. Hatta birçok bölgede yarışlar bile yapılmaya başlandı. Drone yarışları şimdiden Formula 1 yarışları geçti bile diyebiliriz. Dubai’ de yapılan 1 milyon dolarlık pist bunun küçük bir göstergesi neden olmasın?

Reklam, Pazarlama ve Emlak

Drone çözümleri reklam, pazarlama ve emlak alanında da çokça yer almakta. Yüksek bütçeye sahip olmayan işletmelerin kendi işyeri tanıtım videoları çekimi ve tanıtımı için tam bir biçilmiş kaftan. Pandemi döneminde ev tanıtımlarının içini kameralı drone la yapan emlak sektörü çalışanları da buna verilebilecek en güzel örneklerden.

Moda

Her alanda olduğu gibi drone lar bu alanda da varlar. Milano’da gerçekleşen moda haftasında Dolce & Gabbana’nın defilesine drone’ların damga vurması güzel bir örnek.

Haberleşme

Yaratıcılığımıza kimse şüphe düşürmesin. Çünkü Türkiye’nin uçan ilk baz istasyonu Dronecell de havalandı artık. Turkcell tarafından 4.5G hizmeti verebilmek için üretilen Dronecell, istenildiği konumdan havalanıp kapsama alanı dışında olan alanlara ses ve veri hizmeti sağlayabilecek.

Dezenfeksiyon

Dünya küresel salgın COVID-19 ile mücadele ederken bir yandan da dezenfeksiyon işlemleri devam ediyor. Peki, dışarı çıkmanın son derece tehlikeli olduğu günümüzde bu işlemi kim yapıyor? İşte tam da bu noktada drone lar tekrar devreye girmekte. Caddeler, sokaklar, parklar ve alışveriş merkezleri gibi birçok geniş ölçekteki alanı, drone larla ilaçlama ve dezenfekte etme imkanı mevcut.

Havadan Ateş Tespiti

Dronmarket Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Korkmaz, endüstriyel drone kategorisindeki modellerin yeni uygulamalarla koronavirüsle mücadelede kullanıldığını belirtti. Diğer bir deyişle; anlık olarak görüntü iletimi için kullanılmasının yanında termal kameralı modellerle pazar yerindeki veya açık alanlardaki yüksek ateşe sahip insanların tespit edilip gerekli önlemlerin alınabileceğini belitmiş oldu.

Bu ve benzeri konuları arttırmak mümkün. Fakat bir başlık daha var ki olmazsa olmaz diyebileceğimiz türden.

Savunma Sanayii

Drone ve İnsansız Hava Aracı teknolojileri günümüzde anti-piyade ve hafif taktik hedeflerinin imha edilmesinde giderek daha fazla rol alıyor. Özellikle bu droneların sürü hareket, formasyon, saldırı gibi kabiliyetleri onları gözüktüğünden daha tehlikeli hale soktu. Bu amaçla ülkemizde üretilen makineli tüfek taşıyan “SONGAR” silahlı drone sisteminden STM üretimi “KARGU” Kamikaze Sürü Dronuna, ALTINAY imzalı “ALBATROS” tan askeri casus drone larına kadar uzanan bu teknolojiyi ülkemizin yerli ve milli firmalarıyla yakalamak oldukça gurur verici.

Kaynaklar
  • http://www.altinay-advanced.com/
  • https://tr.mriha.com/
  • http://www.teknolo.com/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Meksika’da, Mayaların Ölülerini Gömdüğü Bir Mağara Keşfedildi

Yeşil Bina Nedir?