içinde

Yeni Araştırma: İnsanların Ve Köpeklerin Testislerinde Mikroplastik Tespit Edildi

Biyolojik olarak parçalanması mümkün olmayan mikroplastikler gezegenimizdeki canlılık için önemli bir tehdit oluşturuyor. Havayı, toprağı ve suyu ciddi şekilde kirleten mikroplastikler en ıssız okyanusların derinliklerinde de karşımıza çıkıyor, en yüksek dağların zirvelerinde de. Son dönemde yapılan araştırmalar ise artık insan vücudunun da mikroplastiklere yoğun şekilde maruz kaldığını gösteriyor. Söz gelimi geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarda insan kanında, dokularında ve hatta anne sütünde dahi mikroplastiklere rastlanmıştı. Yeni bir araştırmada ise insan testislerinde de mikroplastik tespit edildi. Bilim insanları, testislerdeki mikroplastiklerin sperm sayısını düşürebileceğini ifade ediyor. Gelin, bilim dünyasında endişe yaratan bu dikkat çekici çalışmanın detaylarına birlikte bakalım.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarda çeşitli dokularda, plasentada, insan kanında ve anne sütünde mikroplastiklere rastlanmıştı

İnsan vücudundaki mikroplastik yayılımına dair bu bulgular bilim insanları tarafından endişe verici olarak nitelendiriliyor. Yine de uzmanlar bu plastiklerin insanlar için ne denli zararlı olduğunu tespit edebilmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte yeni çalışmalar, mikroplastiklerin insan vücudundan sanılan çok daha geniş çaplı bir yaylım alanı olduğunu gösteriyor.

New Mexico Üniversitesindeki araştırmacılar, insan testislerinde mikroplastik tespit etti

47 köpeğin ve 23 insanın testislerinden alınan dokuların incelendiği çalışmada 70 örneğin tamamında mikroplastiklere rastlandı

Araştırma ekibinde yer alan Profesör Xiaozhong Yu konuyla ilgili olarak “Başlangıçta mikroplastiklerin üreme sistemine nüfuz edip edemeyeceğinden şüphe ediyordum. Köpeklere ilişkin sonuçları ilk aldığımda şaşırdım. İnsanlar için sonuçları aldığımda daha da şaşırdım.” ifadelerini kullanıyor.

İnsanlarda, köpeklere kıyasla neredeyse üç kat daha fazla mikroplastik tespit edildi

mikroplastikmikroplastik

Bu dikkat çekici araştırmada, köpeklerde gram doku başına ortalama 122,63 mikrogram, insanlarda ise 329,44 mikrogram mikroplastik bulundu.

47 köpek ve 23 erkeğin testis dokularında 12 farklı mikroplastik türüne rastlandı

mikroplastikmikroplastik

Genellikle poşet ve pet şişe üretiminde kullanılan politen, dokularda en sık rastlanan mikroplastik çeşidi oldu. Yaygın olarak boru üretiminde kullanılan PVC’nin ise (Polivinil klorür) ise insan ve köpek testislerinde en çok görülen ikinci plastik türü olduğu görüldü. PVC kontaminasyonunun daha yüksek olduğu köpeklerde sperm sayısının daha düşük olduğu belirlendi.

Bilim insanlarına göre testislerde bulunan mikroplastikler insanlardaki sperm sayısını da önemli şekilde etkileyebilir

mikroplastikmikroplastik

Uzmanlar, mikroplastiklerin sperm sayısını düşürebileceği görüşünde ancak bunu kanıtlayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyorlar. 

Kaynak: 1

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bronz Kandilin Dionysos’la İlişkili Kült Nesne Olduğu Anlaşıldı

Almanya’da 6.800 Yıllık Bir ‘Kabile Reisinin’ Mezarı Bulundu