içinde

Yaşamın Umudu Mantarlar

Yaşamın Umudu Mantarlar

Mantar türlerinin, bitkilere kıyasla çok daha fazla olduğunu günlük hayatımızda görüyoruz.  Çok fazla alana yayılan mantarlardan insanlar iğrenebiliyor fakat aldığımız nefeste mantar sporlarının var olduğunu bilmiyoruz. Daha doğrusu yaşayabilmemiz için aldığımız nefeste mantarların etkisi büyük. Sürdürülebilir yaşam mantarlarda gizli.

Mantarların bir çok türü ayrıştırıcı özelliktedir. Ayrıştırdıkları organizmalardan besin maddesi üretiyor.  Mantarları ‘hif’ adı verilen ipliksi kısımları ise ağaçlara veya toprağa gömülü halde bulunan besin maddeleridir. 

Mantarlar, tüm canlı varlıkların mikrobiyomlarında, hatta atmosferde dahi mevcuttur. Bununla birlikte, orman ve çayır ekosisteminin sürdürülmesinin, besinlerin geri dönüşümünün ve karbon tutulumunun ayrılmaz bir parçası oldukları toprakta ve bitkilerde bulunurlar. Mantarların doğada sayısız görevi vardır ve bu görevleri yerine getirmek için geliştirdikleri moleküller, dünyanın en büyük sorunlardan bazılarının çözümünde yardımcı olacak fırsat sunabilir. 

Tarıma Mantarlı Çözüm 

Mantarlar, bitkilerin ürettikleri şekerlerle beslenirler ve karşılığında aşırı tuz, kuraklık ve yüksek sıcaklık gibi stres yaratan çevresel koşulların telafi edilmesine yardımcı olurlar.

Araştırmacılar, gün geçtikçe ısınan bir dünyada bitkilerin hayatta kalabilmesine yardımcı olabilmek için endofit mantarların konukçu bitkilerden kültür bitkilerine aktarılabileceğini keşfetti. Sürekli ısınan bir dünyada endofit mantarları, gıda kaynaklarının korunması için yüksek potansiyele sahip.

Dünya Temizliği İçin Mantarlar

Mantarlarda bitkilerdeki gibi klorofil bulunmaz; dolayısıyla besin elde edebilmek için uzun, ince hifleriyle besinlere doğru uzanıyorlar. Sonrasında mantar hücrelerinin saldığı sindirim enzimlerinin sızmasıyla besinleri bir arada tutan bağları parçalanır ve karbon, fosfor, azot ve su gibi elementlerinin emilimi olmasını sağlanıyor. Mantarların, komplex molekülleri basit yapılı moleküllere dönüştürülmesi, hava kirliliği olan bölgeleri temizlemek için mantarların kullanıldığı mikroremediasyon işleminin temelini oluşturuyor. 

Boyalar, herbisitler, ve böcek ilaçları gibi bir dizi nitroaromatik bileşiğin parçalanmasından, izmaritleri sindirecek mantarlardan yapılmış küllüklere kadar, mantarlar çok farklı alanlarda kullanılabilirler. Karbon bazlı herhangi bir ürün, mantarlar için besin kaynağı olabilirler. 

Plastiklerin yarattığı kirlilik için mantarlarda çözüm aranıyor.

Kanada’da bulunan bir mantar türü bitkilerin arasına konulduğunda, bitkilerin bulunduğu kirli toprağı temizleyip yaşamlarını sürdürmelerini sağladı.

Kısacası mantarlarda beklenti büyük. Yaşamdaki yerleri bizi nasıl etkiliyor farkında değiliz. Nefes alabilmek, besin tüketebilmek, ormanlık alanda yürüyebilmek için bile mantarlara borçluyuz…

 

Referanslar:

1. https://evrimagaci.org

2. https://www.resizenow.com

3. https://www.canakkalekalem.com

4. populerscience.com

5. https://gaiadergi.com/

 

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yıldızların Doğumu ve Ölümü

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji