içinde

Yapay Zeka Asistanınız Copilot

Yapay Zeka Asistanınız Copilot

Microsoft 365, yakın zamanda bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlikte yapay zeka temelli Copilot’u tanıttı. Copilot sayesinde ChatGPT  gibi yapay zeka desteği Office programlarına taşınıyor. Microsoft 365 Copilot için yapay zekayı kullanan asistan demek yanlış olmaz.

Copilot’un Microsoft Office Uygulamalarına Sağladığı İmkanlar

Word

Bir konuda yazı oluşturmak istediğiniz zaman  Copilot’a sadece belli başlı bazı bilgileri vermeniz yeterli olacak. Örneğin; kızınızın doğum günü partisi için yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. OneDrive sunucusunda kızınız hakkındaki önemli bilgileri çıkarmasını isteyebilir ve bazı basit yönlendirmelerle partide yapacağınız konuşmayı hazırlamasını isteyebilirsiniz. Yazının tonunun (ciddi, neşeli, esprili gibi) değiştirilmesinden istediğiniz herhangi bir yere metin eklemesine kadar aklınıza gelen her türlü görevi Copilot’tan yapmasını isteyebilirsiniz.

PowerPoint

Normalde hazırlaması belki de saatler sürecek sunumlar, Copilot sayesinde saniyeler içinde hazırlanabilecek. Yapmanız gereken Copilot’a hangi verileri ve görselleri kullanarak bir sunum oluşturması gerektiğini söylemek. Aynı zamanda diğer Office uygulamalarındaki verileri de işleyebilen Copilot, örneğin bir Word dosyasında yer alan bilgileri kolaylıkla bir sunuma dönüştürebiliyor.

Excel

İş dünyasında ya da okul zamanlarında Excel dosyalarında karmaşık verilerle çalışıyoruz. Ancak Copilot ile en karmaşık veriler bile kolayca işlenebiliyor. Mesela bir sorgu ile Excel’de SWOT analizi yapacak ya da verilere ait Pivottable hazırlayabileceksiniz.

Outlook

Copilot, sizin için istediğiniz anlatım dilinde e-posta hazırlar. Son gelen e-postalarınızı inceleyip size günlük özet çıkarıp ve e-postaları otomatik olarak cevaplandırır. Ayrıca Microsoft 365 uygulamaları arasında sağlanan veri akışı ile birlikte herhangi bir dosyayla ilgili bilgileri kolaylıkla e-postalarınıza aktarabiliyorsunuz.

Teams

Copilot, Teams’de yaptığınız toplantıların ses transkriptini otomatik olarak çıkartıyor. Bununla birlikte toplantı konuşmalarını özetliyor, önemli noktaları belirliyor ve çözülmemiş sorunları listeliyor. Hatta katılımcıların toplantıyı nasıl bir hissiyatla tamamladıklarını analiz ediyor. Eğer toplantıya katılamayacaksanız Copilot sizin yerinize toplantıya katılıp toplantının özetini çıkarabiliyor.

Microsoft, Microsoft 365 Copilot’u şu anda 20 müşteriyle test ettiğini ve önümüzdeki aylarda önizlemeyi genişleteceğini söylüyor. Microsoft bugün yayınladığı bir blog yazısında “önümüzdeki aylarda fiyatlandırma ve ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız” diyor.

 

 

Kaynakça
  1. https://www.oggusto.com/teknoloji/microsoft-365-copilot-hakkinda-bilmeniz-gerekenler
  2. https://www.donanimhaber.com/karsinizda-microsoft-365-copilot-office-artik-yapay-zekaya-sahip

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Al-İon Piller : Kapasite artışı

Albert Einstein’ ın Beyni Nasıl Çalışıyordu?