içinde

Ulaşım Trendleri

Ulaşım Trendleri

 

 

Future Today Institute tarafından hazırlanan 2021 teknoloji trendleri raporunda yer alan 12 ana başlıktan biri de ulaşım konusudur. Bu raporda yer alan ilginç teknolojilerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Dekarbonize Uçuş

 

Araç Biyosferleri

 

Pandemi, ulaşım alışkanlıkları ve tercihlerini de etkiledi. Toplu taşıma trafiği azaltmak ve karbon ayak izini düşürmek açısından tercih edilebilirdi. Ancak, sağlık bütün bu meselelerin önüne geçti. Pandemide toplu taşımadaki yoğunluğu azaltmak için, imkan varsa özel araç tercih edilmesi önemli. Ülkemizde yasaklarının esnetilmesinden sonra, arabalı açık hava sinemaları ve konserler gibi etkinlikler düzenlenmeye başlandı. Ayrıca, ülkemizde olmasada arabalı parti ve geçit törenleri gibi araç etkinlikleri de insanların pandemide güvenli bir şekilde eğlenmesini sağladı.

Özel arabalar, insanların bulaş riskinden korumalarına yarayan kontrollü biyosferler mi? Bu soru Covid-19 la birlikte önem kazandı. Tesla, 2015 X SUV modelinde yolcuları biyolojik saldırıdan koruyabilen bir hava filtreleme sistemi tasarladı. Sistem, örümcek ağı inceliğinde 0,3 mikrometre kadar küçük parçacıkları kaldırabilen bir filtre kullanıyor. Ayrıca Geely Group, kabinin havasını temizleyen ve virüsleri filtreleyen otomobiller geliştirmek için 53 milyon dolar harcayacağını söyledi. Biyosfer izolasyonu mevcut zırh kaplama teknolojileri gibi lüks arabalar için yaygınlaştığı zaman kötü bir senaryo olabilir. Bu otomobile sahip insanlara otomobil biyosfer sertifikası sağlanırsa herhangi bir PCR/ bulaşma testi veya karantina kısıtlamasından hızla geçebilirler. Bu teknolojinin kullanımıyla birlikte göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

 

 

Batarya Destekli Ulaşım

 

Bataryalı araçlar ile benzinden enerji sağlayan altyapı, elektrik şebekesi kullanan bir altyapıya dönüşecek. Pille çalışan ulaşım artık otomobillerin, kamyonların ve otobüslerin ötesine geçerek motorlu bisikletlere, kaykaylara ve scooterlara uzanıyor. Pille çalışan ulaşım hareketi, yeni iş modellerini yönlendirecek ve fosil yakıtla çalışan ulaşıma olan talebi kademeli olarak azaltacaktır. California, 2035 yılına kadar benzinle çalışan arabaların satışını aşamalı olarak kaldıracak ve eyalette sağlam ve güvenilir bir elektrik şebekesini daha da kritik hale getirecek. Teknolojide böyle bir köklü değişiklik kritik önlemleri de beraberinde getiriyor. Örneğin Kaliforniya’da orman yangını mevsimi sırasında düzenli elektrik kesintileri olur. Bu şarj dolum istasyonları açısından bir risktir. Bu durumun güvenlikli bir hal alması şarttır.

Otonom Gemiler

 

İlk olarak Volvo’nun denizcilik yan kuruluşu Penta, otonom bir tekne yanaşma sistemi tasarladı. Tekne insan yardımı olmadan marinaya yanaştı. IBM ve ProMare ise, geçen yıl Mayflower adlı tamamen otonom bir tekneyi duyurdu. Tekne çevresini değerlendirme ve insan olmadan karar veren yapay zekaya sahiptir. Norveçli Yara International ise, radar, lidar, makine öğrenimi, bilgisayar görüşü, otomatik bir demirleme sistemi ve kameralar için bir ağ ile desteklenen bir elektrikli konteyner gemisi olan Yara Birkeland’ı inşa etti. Şirket, gemiyi 2019’da insan mürettebatlı operasyondan uzaktan mürettebatlı operasyona ve ardından 2020’de otonom operasyona geçirmeyi planlamıştı. Ancak, pandemi zaman çizelgesini yavaşlattı. Otonom gemiler, verimliliği artırarak, maliyetleri düşürerek ve insan hatalarını azaltarak nakliyeyi değiştirebilir. İnsan mürettebat gerektirmeyen elektrikli gemiler, nakliye tedarik zinciri boyunca maliyet tasarrufu sağlayabilir. İş gücü eksikliklerini çözebilir, güvenliği artırabilir ve çevresel zararı azaltabilirler. Orta vadede hedeflenen, insan mürettebatlı gemileri destekleyecek yapay zeka sistemleri tasarlamaktır.

ama

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Artık Kilogram 2.0 Zamanı

AS 9100 Kalite Yönetim Sistemi Tarihçesi