içinde

TÜRKSAT 5A Yörüngesine Ulaştı

TÜRKSAT 5A Yörüngesine Ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ocak’ta fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun 31 derece doğu yörüngesine ulaştığını belirtti. “Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak.” dedi.

Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu olan Turksat 5A, 8 Ocakta uzaya fırlatılmasının ardından çıktığı yörünge yolculuğunu 116 günde tamamlayarak 31 derece Doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuzun, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlaması planlanmaktadır.

Türkiye, uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda hızla ilerlemesini sürdürüyor. Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri konusuna da değinerek, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncellendiğini, yeniliklerin vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını ifade etti.

Bir Ay Daha Test Çalışmaları Devam Edecek

Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, ”Türksat 5A uydumuz, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. ” dedi.

 

Uydumuz, Türkiye’yi Yeni Ku-Band Kullanan Öncü Ülkeler Ligine Çıkaracak

Uydumuzun Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağı vurgulandı. Ayrıca Türksat 5A’nın elektrikli sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceğinin de altını çizdi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını belirtti. Ayrıca üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4’üncü çeyreğinde uzaya fırlatılması hedeflenmektedir.

Türksat 5B’nin 42 derece doğu yörüngesinde hizmet vermesi planlanılmaktadır. Ayrıca Türksat’ın mevcut Ku-Band veri haberleşme kapasitesini 15 kat daha artırması olacağını bildirdi.

Kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti sunacak Türksat 5B sayesinde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacağına dikkati çekti. Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerin kapsama alanında yer alacağı bilgisini verdi.

Karaismailoğlu,  Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin devam ettiğini belirtti.  “Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.” dedi.

 

TÜRKSAT 5A Uydusu

Ülkemizin haberleşme uyduları anlamında her geçen gün ivme kazanmaktadır. TÜRKSAT 5A uydusu millî imkânlarla Türkiye’de birleştirilen ve uzaya gönderilen haberleşme uydusudur. Türksat ve Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Türkiye’de geliştirilen uydu; Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı haberleşme uydusudur.

TÜRKSAT 5A Uydusu 2021 Ocak ayında uzaya fırlatılmış ve fırlatmadan 35 dakika sonra ilk sinyal alınmaya başlamıştır. 116 günlük yolculuktan sonra 31 derece doğu yörüngesine ulaşmıştır. Ayrıca uydunun kapsama alanı oldukça geniştir. Geliştirilecek yeni haberleşme uyduları ile bu kapsama alanının arttırılması hedeflenmektedir.

 

Kaynakça
  • AA
  • https://www.turksat.com.tr/
  • https://www.tusas.com/
  • https://www.ssb.gov.tr/

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Hisar-A Hedefini Başarıyla Vurdu

Filipin Dağlarındaki ‘Ateş Mumyaları’ Yok Olma Tehlikesi Altında