içinde

Tesla Motors’u Tanıyalım

Tesla Motors’u Tanıyalım

Şirketin CEO’su son zamanların popüler ismi olan Elon Musk’tır. Tesla Motors bünyesinde batarya, solar çatılar ve ekonomik elektrikli araçlar üretilmektedir. İlk önemli adımlarından birisi şüphesiz 2008 yılında tanıtımı yapılan Tesla Roadster’dı. Bu araç, 0’dan 100’e 3.7 saniyede çıkan ve tek şarj ile 400 km yol alabilen elektrikli bir araçtı. Yine Tesla Roadster, Nikola Tesla’nın 1882 yılında yaptığı orijinal AC Motor tasarımını temel alan bir motor ile ortaya çıkmıştır.

Şirketin bir diğer başarısı ise ilk sedan araç modeli olan Model S’in tanıtılmasıydı. Bu araçta yine tek şarj ile 424 km mesafe kat edebiliyor. Otomobil dünyasının önde gelen dergilerinden Motor Trend dergisi Model S’i 2013’te yılın aracı seçti.

2017’nin Kasım ayına geldiğimizde ise Elon Musk, Tesla Semi ve Roadster araçlarını açıklayarak büyük bir sükse yarattı. Tesla Semi bir elektrikli kamyon olarak tanıtıldı. Seri üretimine 2019 yılında başlanması planlanıyor. Şöyle bir düşündüğümüz zaman taşıyıcı araç segmentinde böyle bir ihtiyaç kesinlikle vardı bana göre. Hem ekonomikliği hem de daha temiz enerji kullanımıyla doğaya, sürücüye ve firmalara güzel bir artısı olacaktır. Roadster’da 0’dan 100’e 1.9 saniyede çıkabilmesiyle üretilen en hızlı araç ünvanını alacak.Tüm bu süreçte şirket ekonomik olarak dalgalanmalar yaşasa da Şubat 2015 itibariyle şirketin hisse fiyatı yaklaşık 220 milar dolar ve piyasa değeri yaklaşık 27 milyar dolara ulaştı. Elon Musk bu hisse değerinin %30’una sahiptir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Temel Ölçülere Tarihi Değişiklik

3 Maddeyle Yer Altı Barajları