içinde

Starlink Beta Sürecinde

Starlink Beta Sürecinde

Elon Musk’ın Mars’a koloni kurma fikrine fon sağlayacak projelerinden biri olan Starlink, gelişmeye devam ediyor. Dünyanın etrafına kurulan uydu sistemiyle Starlink, internet hizmetini özellikle kırsal kesimlerde internet erişimi olmayan bölgelere yüksek hızlı internet sağlayacak.

SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle 60’ar adet olacak şekilde sürekli uzaya gönderen Elon Musk, halihazırda Starlink şirketi altında 950 uyduyu uzaya göndermeyi başardı. Bu uydular sayesinde internet kullanım denemelerine başlandı. Yapılan hız testlerinde 100 Mbps hızın üstüne çıkılmıştı. Bu hız da dikkat çekmişti. Çünkü uzak mesafe alan uydu ve yeryüzü bağlantısı hızı, klasik kablolama sistemine sahip olan birçok bağlantıyı geçmişti.

Ücretlendirme Nasıl?

Bir bilgi teknolojileri şirketine çalışan Greg Rekounas isimli Starlink müşterisi, pandemi döneminde evden çalışmak zorunda olduğu için Starlink’in internet hizmetini kullanmaya başlamış. 150 Mbit indirme ve 12 Mbit yükleme hızı sunan Starlink paketi için aylık 130 Kanada doları (783 TL) ödediğini söyleyen Rekounas, bu aylık ödeme dışında uydu çanağı, modem, güç kaynağı ve 30 metrelik bir kablonun yer aldığı kurulum paketi içinse 820 Kanada doları (4944 TL) ücret ödemiş.

Starlink internet testlerine devam edilecek

Daha önceden gelen bilgilerde 2020 yılı itibariyle son kullanıcıların Starlink hizmeti almaya başlayacağı belirtilmişti. Ancak firmadan gelen yeni haberde yeni internet sistemine ait testlerin, 2021 yılında da devam edeceği aktarıldı. Bu da kullanıcıların hizmeti alması için daha da bekleyeceği anlamına geliyor. Beta olarak test edilen sistemin 2021 yılının hangi ayında kullanılabilir olacağı da belirsiz.

SpaceX’te mühendis olarak çalışan Kate Tice, Starlink internet denemeleri için 2021 yılı başında kayda değer genişleme yaşanacağını duyurdu. Ocak sonu ve şubat başında geniş kapsamlı testlerden sonra da son kullanıcılara ulaşma tarihi net değil.

  • Kaynak
  • www.webtekno.com
  • shiftdelete.net

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Ay Malzemelerinden Oksijen Üretimi Gerçek Oldu

Yerli ve Mini: Amperino