içinde , ,

Smyrna’da Bulunan Satyros Kabartması Müzede Sergileniyor

İzmir’deki Smyrna Antik Kenti’nde bulunan Satyros kabartması ve diğer iki heykel başı, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Yapımı MÖ 3. yüzyıla dayanan tiyatroda sürdürülen kazı çalışmalarında geçtiğimiz yıl, Antik Yunan mitolojisinden bilinen ve elinde avcı sopası (Lagobolon) bulunan genç bir Satyros kabartması bulunmuştu. Söz konusu kabartma, İzmir Smyrna Tiyatrosu’nun sahne binası kazıları sırasında keşfedildi.

Satyrler, Yunan mitolojisinde, kulakları ve kuyruğu bir atınkine benzeyen erkek doğa canlılarıydı. Erken sanatsal temsillerde bazen at benzeri bacaklar ile tasvir ediliyorlardı, ancak MÖ 6. yüzyıldan itibaren daha çok insan bacaklarıyla tasvir edildiler.

(Smyrna Agorası Duvarında 2500 Yıllık Bulmaca Keşfedildi)

Yaklaşık 700 yıl kullanıldıktan sonra MS 4. yüzyılda kaderine terk edilen ve zaman içinde üzeri toprakla kaplanan Smyrna tiyatrosunun seyirci oturma sıralarının bir bölümü günümüzde yeniden açığa çıkarıldı.

Konak ilçesinde işlek caddelerden İkiçeşmelik’te evler ve iş merkezlerinin arasındaki alanda kazıları süren Smyrna Agorası’ndan çıkarılan eserler, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıldıktan sonra müzede sergileniyor.

Şimdi ise Satyros kabartmasının da restorasyon süreci tamamlandı. Kabartma ile kadın ve bebek başı heykelleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmir Arkeoloji Müzesi ve Smyrna Antik Kenti işbirliğiyle sergilenecek.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk İslam Arkeolojisi Bölümü öğretim üyesi ve Smyrna Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, sergide yerini alan üç tarihi eserin de Roma döneminden günümüze kaldığını belirterek
“İzmir’in tarihteki en parlak dönemlerinden birisi olan milattan sonra 2. yüzyıla ait eserleri sergileyeceğiz. İlk kez sergiye çıkıyorlar. 14 yıllık kazı periyodu içinde ilk kez ziyaretçiyle buluşacaklar” dedi.

“Satyros kabartmasını sahne kazıları sırasında bulmuştuk. Taşoz Adası’ndan getirilen ve Anadolu topraklarında yontulan bu kabartma Ege’nin iki yakasını birleştiren tarihi öneme sahip.”

You must be logged in to post a comment
Login

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

sakallı celal ve günümüz aydını

Antik Mayaların Parkları Var mıydı?