içinde

Orta Çağ Yazıları, Evcil Köpekler Hakkında Neler Anlatıyor?

Orta Çağ’a ait metinler ve sanatsal eserler, bu dönemde insanların köpekleri çeşitli köpek ırklarını nasıl gördüğüne dair fikirler veriyor.

Orta Çağ’da çoğu köpeğin işi vardı. 16. yüzyıl İngiliz doktoru ve bilim insanı John Caius, De Canibus adlı kitabında, köpeklerin hiyerarşisini tanımladı ve köpekleri öncelikle insan toplumundaki işlevlerine göre sınıflandırdı.

En tepede, inanılmaz çeviklikleriyle tanınan, güçlü koku alma duyuları sayesinde avlarını takip ederken dolambaçlı yollardan geçen tazılar da dahil olmak üzere uzmanlaşmış av köpekleri vardı. Bununla birlikte , köpek sosyal hiyerarşisinin en altında yer alan melez köpekler bile statüleri veya çalışma alanları nedeniyle farklıydı.

(İlgili: Kurt DNA’sı, Modern Köpeklerin İki Kökeni Olduğunu Gösteriyor)

Gerçekten de Caius, sıralamasında “narin, temiz ve güzel” ev köpeklerini, soylu sınıflarla ilişkileri nedeniyle av köpeklerinin altında, ancak melez köpeklerin üstünde konumlandırıyordu. Yavru köpeklere gelince: “Ne kadar küçük olursa o kadar eğlence veriyorlar.”

Her ne kadar kilise evcil hayvanları resmi olarak onaylamasa da, din adamlarının da çoğu zaman köpekleri vardı. Kadınlar gibi din adamlarının köpekleri de genellikle kucak köpeğiydi ve ev içi uğraşlarına ideal bir şekilde uyum sağlıyordu. 

Köpeklere övgü

Herkes köpeklere bu kadar düşkün değildi. Potansiyel şiddet konusunda endişe duyan İngiltere’deki kentsel yetkililer, bekçi köpeği bulundurmanın yanı sıra yaban domuzu, ayı ve boğa güreşi gibi şiddet içeren popüler eğlenceleri düzenledi.

İncil’de köpekler genellikle pis çöpçüler olarak tanımlanır. Özdeyişler bölümü(26:11), köpeklerin kendi kusmukların yediğini anlatıyor.

Öte yandan, 13. yüzyıldan kalma azizlerin hayatlarını konu alan popüler bir koleksiyon olan Altın Efsane’deki Aziz Roch’un hikâyesinde, açlıktan ölmek üzere olan bir azize ekmek taşıyan ve yaralarını yalayarak iyileştiren bir köpeğin hikayesi anlatılıyor. İzleyicilerin onu tanıyabileceği bir motif olan Roch’un aziz niteliklerinden biri, sadık bir köpekti.

Sahiplerini koruyan veya ölülere ağıt yakan köpeklerin hikayesinin kökeni klasik döneme, Yaşlı Plinius’un Doğa Tarihi gibi metinlerine kadar uzanıyor.

Bu tema, hem gerçek hem de efsanevi hayvanlar hakkındaki bilgilerin ahlaki açıdan özetlendiği Orta Çağ hayvanlarla ilgili gelenekte tekrarlanıyor. Yaygın bir hikaye, düşmanları tarafından yakalandığında sadık köpekleri tarafından takip edilen ve kurtarılan efsanevi Kral Garamantes’i anlatıyor. Bir diğeri, sahibinin katilini herkesin önünde tespit eden ve ona saldıran bir köpeği anlatıyor.

Bir tazı olan Guinefort’un hikayesi, resmi olmayan bir aziz kültüne bile ilham verdi. 13. yüzyılda yazan Dominikli engizisyoncu ve vaiz Stephen of Bourbon, yanlışlıkla köpeğin bebeklerini öldürdüğüne inanan ve intikam olarak Guinefort’u öldüren soylu bir aileyi anlattı. 

Çocuğun zarar görmediğini keşfettiklerinde (köpek onu gerçekten zehirli bir yılandan kurtarmıştı), “şehit” köpeği uygun bir cenaze töreniyle onurlandırdılar, bu da ona saygı gösterilmesine ve şifa mucizeleri olduğu iddia edilmesine yol açtı. Stephen’ın hikayesi batıl inançların günahını ve çılgınlığını ortaya çıkarmayı amaçlasa da, yine de Orta Çağ insanlarının köpekleri diğer hayvanlardan ayıran özel niteliklere sahip olarak algıladıklarının altını çiziyor.

Aberdeen Bestiary’ye göre (c. 1200): “Hiçbir canlı, köpekten daha zeki değildir, çünkü köpekler diğer hayvanlardan daha anlayışlıdır; Yalnızca onlar adlarını tanır ve efendilerini sever.” Köpekler ile sadakat arasındaki ilişki, evlilik de dahil olmak üzere dönemin sanatında da ifade ediliyordu. Mezar anıtlarında köpek tasvirleri, kadının yanında yatan kocasına olan sadakatini gösteriyor.

Ancak dini mezarlar söz konusu olduğunda, Canterbury Katedrali’ndeki Trinity Şapeli’nde gömülü olan Başpiskopos William Courtenay gibi ölen kişinin inancını akla getirebiliyorlar. Courtenay’ın kaymaktaşı heykeli şapelin güney tarafındaki bir mezar sandığının üzerinde duruyor. Başpiskopos, makamının cübbesini giyiyor ve iki melek onun yastıklı başını destekliyor. Çanlı tasma takan uzun kulaklı bir köpek itaatkar bir şekilde ayaklarının dibinde yatıyor.

Courtenay’in mezarında tasvir edilen köpeğin başpiskoposun sahip olduğu gerçek bir evcil hayvanı temsil edip etmediği bilinmese de, çanlı tasmalar özellikle kucak köpekleri için çağdaş ikonografinin popüler bir geleneğiydi. 

Şımartılmış köpekler

Modern benzerleri gibi, Orta Çağ’daki köpek sahipleri de, dostlarını kaliteli malzemelerden yapılmış tasmalar, örtüler ve minderler dahil olmak üzere çeşitli aksesuarlarla donatma imkanlarına sahipti. Bu tür maddi yatırımlar, pahalı malların kasıtlı olarak satın alınmasının kişinin sosyal konumunu alenen kanıtladığı aristokratik yaşam ahlakı açısından çok önemliydi. 

Köpek sahibi olmak ve aksesuar kullanmak konusundaki popüler algılar da cinsiyetçi stereotipleri besledi. Erkeklerin canlarını ve mallarını korumak için aktif köpeklere sahip olma olasılıkları daha yüksekken, kadınlar beşikte tutabilecekleri ve şımartabilecekleri kucak köpeklerini tercih ediyordu. Oyuncak köpekler, Hans Memling’in Vanity Alegorisi (c. 1485) adlı tablosunda görüldüğü gibi, kadınların “aylaklığı” ve “ahlaksızlığıyla” da ilişkilendirilebiliyordu.

Ancak çalışan köpeklerin bile ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için titiz bir bakıma ve ilgiye ihtiyaçları vardı. Gaston Phébus’un etkileyici kitabı Livre de la Chasse’nin (Avlanma Kitabı) 15. yüzyıldan kalma gösterişli bir kopyasındaki minyatürde, görevliler köpeklerin dişlerini, gözlerini ve kulaklarını incelerken, bir diğeri ise başka bir köpeğin patilerini yıkarken gösteriliyor.

The Conversation. Emily Savage. 26 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Mısır Bu Antik Piramidi Yenilemeli mi?

Yumuşak Manyetik Malzemeler ve Kullanım Alanları