içinde

OMTAS’ın Seri Üretimi Başladı

OMTAS’ın Seri Üretimi Başladı

Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı kapsamında 160mm çapında, OMTAS sistemine özgü geliştirilen atış platformundan (üç ayak) atılacağı gibi, kara araçlarına açık kule veya kapalı kule şekilde entegre edilerek kara platformları üzerinden de kullanılabilir orta menzilli güdümlü tanksavar silah sisteminin geliştirilmesi sürecini tamamladı.

OMTAS üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemidir. Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen OMTAS Silah Sistemi esas olarak tam atım füze; atış platformu, atış kontrol ünitesi-gözetleme birimi, atış kontrol ünitesi-kontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

OMTAS, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yerli imkanlarla geliştirilmiş orta menzilli ATGM ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Yeni füzenin, mevcut Amerikan yapımı TOW füzesi ve Alman-Fransız ortak yapımı olan Milan füzesinin yerini alması bekleniyor.

Roketsan sözcüsünün Jane’e yaptığı açıklamada; ”TSK bize zırhlara etkin bir şekilde nüfuz edebilen bir füze ihtiyacını iletti ve biz de mevcut uzun menzilli helikopterden atılan UMTAS füzesine TDW ile birlikte yeni harp başlığı tasarladık. OMTAS, UMTAS ile bazı ortak alt sistemleri kullanıyor. Ancak roket motoru ve roketin aerodinamik ve geometrisi yeniden tasarlandı. Roketsan’ın da OMTAS için yarı aktif bir lazer arayıcısı terminali rehberlik seçeneği eklemeyi düşündüğünü, ancak bunun daha sonraki bir tarihte ve müşteri talebine göre olacak.” dedi.

Kaynak: www.janes.com

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yanmaz Kumaş Nedir?

Köpük Metal Nedir?