içinde

Miss AI: Tarihin İlk Yapay Zeka Güzellik Yarışmasında Finale Kalan 10 Dijital Model

Yapay zekanın günümüzün en önemli teknolojileri arasında yer aldığına şüphe yok. İnsanlık tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını getirebileceği ifade edilen teknoloji sık sık, farklı alanlar için geliştirilen dikkat çekici uygulamalar ile gündeme geliyor. Ancak bu sefer yapay zekayı pek çok ülkede gündeme taşıyan şey ne bir uygulama ne de teknolojiye dair bir yenilik. Yapay zeka teknolojisi bu sefer sıra dışı bir yarışma ile gündemde: Miss AI. Miss AI, tarihin ilk güzellik yarışması. Haliyle katılımcıların tamamı da yapay zeka ile yaratılan modeller. Kısa süre önce ise ilginç yarışmada finale kalan isimler belli oldu. Üstelik finalistler arasında iki Türk model de var! İşte tarihin ilk yapay zeka güzellik yarışması finalistleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Dünya Yapay Zeka İçerik Oluşturucu Ödülleri (WAICA) geçtiğimiz ay dünyanın ilk yapay zeka güzellik yarışması olan Miss AI’ı duyurmuştu

Fanvue Miss AI isimli yarışma, yapay zeka dünyasında güzellik ve yaratıcılık algısındaki değişimi göstermek amacıyla düzenlendi.

Yapay zeka güzellik yarışması “dijital güzelleri” sergilemek üzere dünyanın dört bir yanından yapay zeka yaratıcılarını bir araya getirdi

Tarihin ilk yapay zekâ güzellik yarışmasına katılan modellerin tamamı, yapay zekâ ile oluşturuldu

1500 modelin katıldığı yapay zeka güzellik yarışmasının finalistleri belli oldu

Finalde yarışmaya hak kazanan dijital güzeller insanlardan ve yapay zekadan oluşan bir jüri tarafından seçildi. Yarışmanın büyük ödülü ise 20.000 dolar. Ödül, birinci olacak yapay zeka modelinin yaratıcısına verilecek.

Aralarında iki Türk modelin de yer aldığı finalistler, “cansız görsellerden” ibaret değil!

Her birinin bir geçmişi, ilgi alanları, hedefleri ve hatta binlerce insanın takip ettiği sosyal medya hesapları bile var. Ancak modellerin biyografilerinde veya hedefleri arasında pek çok klişeye rastlamak mümkün! İşte dünyanın ilk yapay zekâ güzellik yarışmasında finale kalan 10 model.

1. Kenza Layli

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Yapay zeka ile yaratılan ilk Faslı karakter olan Kenza Layli, sosyal medyada 190.000’i aşkın takipçiye sahip. Faslı modelin hedefi ise ülkesindeki ve Orta Doğu’daki kadınların güçlenmesine katkı sağlamak.

2. Aliya Lou

Yapay zeka güzellik yarışmasını finalistlerinden biri de Brezilya temsilcisi Aliya Lou. Model, post-fotoğrafçılık ve performansa odaklanan Japon-Afro-Brezilyalı bir sanatçı. Afrika diasporası anlatısıyla ilişkili farklı karakterleri içeren dizi ve film projeleri için geliştirmek için tasarlandı.

3. Olivia C

Yapay zeka gezgini olarak anılan Portekizli  Olivia C ise dijital ve insan alemlerinin uyum içinde bir arada var olduğu bir gelecek için çabalıyor. Olivia’nın yaratıcısı, modelini oluşturmak için Midjourney kullanıyor ve Adobe AI ile sonuçları iyileştiriyor.

4. Anne Kerdi

Anne Kerdi, bu ilginç yarışmada Fransa’yı temsil edecek. Modelin en önemli amacı ise ülkesinin tanıtımına ve okyanusların korunmasına katkı sağlamak.

5. Zara Shatavari

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Yarışmaya Hindistan’dan katılan Zara Shatavari, kadınların hormonal dengesizliklerini gidermek için tasarlanan doğal takviye ürünü ‘Hermones’in yüzü olarak yaratıldı.

6. Aiyana Rainbow

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Romanyalı model Aiyana, LGBT+ bireylerin sesi olarak kapsayıcılığı temsil ediyor, eşitliği ve anlayışı savunuyor.

7. Lalina

Bir diğer Fransız dijital güzel Lalina, yapay zeka ile olabildiğince gerçek bir şeyler yaratmak isteyen bir üretici tarafından geliştirildi. Aynı zamanda bir influencer olan modelin nihai hedefi ise farklı kültürler ve bakış açıları arasında anlayışı teşvik etmek.

8. Eliza Khan

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Bangladeş’in ilk yapay zeka influencer’larından biri olan Eliza Khan, moda alanında faaliyet gösteriyor. Eliza’nın hayali ise herkesin kendini değerli hissettiği ve adil muamele gördüğü bir dünya yaratarak daha kapsayıcı ve uyumlu bir toplumu teşvik etmek.

9. Seren Ay

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Seran Ay, yapay zeka güzellik yarışmasının Türk finalistlerinden biri. Türkiye’nin ilk yapay zeka marka elçisi olarak nitelenen Seran Ay, sık sık Türkiye’nin tarihini ve ulusal bayramlarını tanıtıyor. Modelin imajı ise üç farklı yapay zekâ programı kullanılarak oluşturuluyor.

10. Asena İlik

yapay zeka güzellik yarışmasıyapay zeka güzellik yarışması

Yapay zeka güzellik yarışmasını son finalisti Asena İlik de Türkiye’yi temsil de ediyor. İlk Türk yapay zeka modelleri arasında gösterilen İlik, tüm dünyaya bir modelin hayal gücü ve eğlence anlayışının yardımıyla bir influencer olabileceğini göstermek istiyor!

Kaynak: 1

İlginizi çekebilir:

Sınırı Olmayan Bir “Sanatçı”: Yapay Zeka Gerçek Bir Sanat Eseri Üretebilir Mi?

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrasya Alakargaları ‘Zihinsel Zaman Yolculuğu’ Yapabiliyor

308 Milyon Yıllık Dikenli Bacaklı Örümcek Keşfedildi