içinde

Mısır Piramitlerinin Yenilenmesi Tartışmalara Yol Açtı

Mısır, Gize’de Menkaure piramidindeki yenileme çalışmasını gösteren bir video, sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

Bazı uzmanlar bu yenileme çalışmasını eleştirirken, Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mostafa Waziri ise tam tersine bunu “yüzyılın projesi” olarak adlandırdı.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada yayınlanan bir videoda Waziri, işçilerin Gize’deki sfenks ile daha büyük Kefren ve Keops piramitlerinin yanında yer alan piramidin tabanına granit bloklar yerleştirildiğini gösteriyor.

(İlgili: Antik Mısır Mezarlarında Hâlâ Hoş Kokular Alabilirsiniz)

Projeden sorumlu Mısır-Japon heyetine başkanlık eden Waziri, çalışmanın üç yıl sürmesi planlandığını ve “bunun Mısır’ın 21. yüzyılda dünyaya hediyesi” olacağını söylüyor.

Ancak videonun altına onlarca üzgün kişi çalışmayı eleştiren yorumlar yazdı. Mısırbilimci Monica Hanna, “Bu imkansız! Eksik olan tek şey Menkaure piramidine döşeme eklemekti! Mısır mirasının yönetimindeki saçmalığa ne zaman son vereceğiz?” yazdı.

Hanna, “Yenilemelerle ilgili tüm uluslararası ilkelerin bu tür müdahaleleri yasakladığını” da sözlerine ekledi ve tüm arkeologları “derhal harekete geçmeye” çağırdı.

Diğer yorumcular da alaycı bir tavırla tepki gösterdi. Bir kullanıcı “Pisa Kulesi’ni düzeltme projesi ne zaman planlanacak?” diye sorarken, bir diğer kullanıcı “Piramitlere fayans yerine neden duvar kağıdı yapıştırmıyoruz?” dedi.

Gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 10’unu turizmden elde eden Mısır’da mirasın korunması konusu sıklıkla hararetli tartışmaların konusu oluyor.

AFP. 29 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bir Dinozorun Tipik Yaşam Süresi Ne Kadardı?

Gaziantep’te Bulunan Metiochus ve Parthenope Mozaiği