içinde ,

Mars: Geçmişte Suyu Buz Gibiymiş

Mars’ta bir zamanlar sıvı su vardı ve bunun kanıtları Mars toprağında yatıyor. Araştırmalara göre sıvı suyun içindeki mineraller, silikon, demir, magnezyum, potasyum ve alüminyum gibi elementler suyun donma noktası sıcaklığını düşürüyor.
Mars’daki yüzey şekillerinin oluşumunu anlamak için bilim insanları geçmiş dönemde Mars’ta neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyor. Mars’ın geçmişteki iklimi nasıldı: Kuru ya da nemli, sıcak veya soğuk muydu? Mars’ın görünen yapısında deniz ve göl olduğunu gösteren su havuzları, nehir yataklarını gösteren çizgiler bulunuyor ki bu da gezegenin geçmiş dönemde sulu bir yapısının olduğunu gösteriyor. Ancak yüzeyde saf suyun bulunamayacağı kadar soğuk bir dönem geçirmiş olabileceği de belirtiliyor.

Atmosferindeki metan ve karbondioksit gazları gezegenin sıcaklığını dengede tutması ve suyun kaybolmaması için önemlidir. Metan gazının varlığı her ne kadar şimdiye kadar kanıt bulunamasa da karasal bir gezegen için biyolojik kökenli olabilir. Metan gazı için şimdiye kadar tek bulunan gezegenin yüzeyinde yer yer bulunan metan bacaları oldu ki bunlarda jeolojik kökenli.

Buradaki çözüm için bilim insanları başka bir yaklaşım gerçekleştirdi. Sıvılar için donma noktası sıcaklıkları yeniden hesaplandı. Bu sonuçlara göre sıvı içinde bulunabilecek demir, silikon, magnezyum, kalsiyum, klorür, sodyum ve alüminyum sıvının donma noktası sıcaklığını önemli oranda düşürüyordu.

2008 Nisan ayından kasım ayına kadar Mars yüzeyini inceleyen Anka Kuşu’nun (Phoenix)Mars’ta bulduğu buz toprağın yalnız 10 cm altındaydı. Sol, 1 Mars günüdür. 4 Sol’da buzun erimesi resimde açıkça görülüyor. Bu da bulunan buzun su buzu olduğunu göstermektedir.

Bu elementler Mars yüzeyinde de bulunuyor. Bilim insanları tuzlu suyun 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda donduğunu ve bunun da Mars yüzeyinde suyun 0 derecenin altında bile nehirlerde aktığı anlamına gelmektedir.

Mars insanoğlunun yaşam için ümit beslediği bir gezegen. Her ne kadar alınan sonuçlar gezegende yaşam olmasının yakın gelecekte mümkün olmadığını gösterse de, önümüzdeki birkaç on yıl içerisinde Mars’ta hayatı başlatabilecek projeler yok değil. Burada iki temel etken bulunuyor. Birisi Mars atmosferini sıcaklığı tutabilecek ölçüde kalınlaştırmak ki bunun yolu karbondioksit ve metan gazından geçiyor. Diğeri de Mars toprağının altına kalmış olan buzu eritip suyu ortaya çıkarmak. Bunları yapmak ise bilimin ve uzay teknolojisinin gelişimine bağlı.

Kaynak:
NASA-Solar System

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

CACCİA SÜPERNOVA

Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Gözlemevi Açıldı