içinde

Köpekler, Ritim Seven İnsanlar Yüzünden Kuyruk Sallıyor Olabilir

Bilim insanları, köpeklerdeki kuyruk sallama davranışının evcilleştirme sürecinde insanlar tarafından seçilmiş olabileceğini öne sürüyor.

İster hafif, ister şiddetli bir sallama olsun, kuyruk sallama köpekler arasında her yerde mevcut. Artık araştırmacılar, insanların ritmini sevmesi nedeniyle köpeklerin evcilleştirilmesi sırasında bunun sıradan hale gelmiş olabileceğini öne sürüyor.

İnsanların köpekleri 15.000 ila 50.000 yıl önce evcilleştirdiği düşünülüyor. Bu süreç, iki tür arasında sıkı bir bağ oluşmasına yol açtı.

Ancak sahipleri, köpeklerinin nasıl hissettiğini anlamak için genellikle kuyruk sallamalarına bakmayı tercih ederken, bu tür köpek hareketlerinin nasıl evrimleştiği hala belirsizliğini koruyor.

(İlgili: Köpeklerin Evcilleşmesi İrislerinin Koyulaşmasına Neden Oldu)

Hollanda’daki Max Planck Psikodilbilim Enstitüsü’nden makalenin ortak yazarı Dr. Taylor Hersh, “Zaman makinesini köpek-insan ilişkisinin başlangıcına götüremeyebiliriz ama evcilleştirme sürecinin neye benzediğini anlamak için bugünkü köpek davranışlarına insan davranışıyla birlikte bakabiliriz.” diyor.

“Kuyruk sallama hareketi, bu incelemeye başlamak için çok belirgin ve ilginç bir davranış.”

Biology Letters dergisinde yazan Hersh ve meslektaşları, daha önce kuyruk sallamayı inceleyen bir dizi çalışmayı anlatıyor.

Bunların arasında uzmanlar, elle yetiştirilen köpek yavrularının, elle yetiştirilen kurt yavrularından çok daha sık kuyruk salladığını ve köpeklerin, sahiplerini görmek gibi olumlu deneyimlere tepki olarak sağa doğru kuyruk salladığını buldu. Ve örneğin agresif durumlarda geri çekilmek istediklerinde sola doğru sallıyorlardı.

Bununla birlikte, köpeklerin neden diğer köpekgillere göre daha sık ve daha fazla bağlamda kuyruklarını salladıkları da dahil olmak üzere birçok soru var.

Ekip, olası bir tetikleyicinin evcilleştirme süreci olduğunu söylüyor; daha önce yapılan araştırmalar köpeklerdeki diğer özelliklerin, evcillik veya uysallık gibi insanların seçtiği davranışlarla genetik bir bağa sahip olmaları nedeniyle ortaya çıktığını öne sürüyordu. Hersh ve meslektaşları kuyruk sallamada da benzer bir şeyin rol oynamış olabileceğini söylüyor.

Ancak araştırmacılar bunun başka bir açıklaması daha olabileceğini öne sürüyorlar. Makalenin ilk yazarı Silvia Leonetti, “İnsanların evcilleştirme sürecinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak kuyruk sallamayı seçtikleri, çünkü ritmik uyaranlardan çok etkilendiklerine dair yeni bir hipotez ortaya attık.” diyor.

Ekip şimdi olasılıkları araştırmak için kuyruk sallamayla ilgili yeni araştırmalar yapılması çağrısında bulunuyor. Leonetti, yalnızca tek köpeklere değil, köpek-köpek ve köpek-insan etkileşimlerine de odaklanan gelişmiş ve müdahalesiz teknolojilerin kullanıldığı deneylerin, eylemin çeşitli anlamlarına daha fazla ışık tutmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Makale başkaları tarafından memnuniyetle karşılanırken, Max Planck Jeoantropoloji Enstitüsü’nden Dr. Juliane Bräuer, artan kuyruk sallamanın, ritmik doğası dışındaki nedenlerden dolayı doğrudan insanlar tarafından seçilmiş olmasının mümkün olduğunu belirtiyor.

Lincoln Üniversitesi’nden köpek araştırmacısı Dr. Holly Root-Gutteridge,kendi görüşüne göre kuyruk sallamanın bireyler arasında sosyal bir sinyal olduğunu, köpeklerin insanlarla birlikte kullanmaya adapte olduklarını, çünkü insanların havlamayı rahatsız edici bulduğunu söylüyor.

“Biz son derece görsel bir türüz ve ritmi takdir edebiliriz, bu araştırılması gereken ilginç bir düşünce, ancak buna gerçekten bu kadar tepki verdiğimizden emin değilim.”

Root-Gutteridge, vahşi doğada kullanımına ilişkin veriler sınırlı olmasına rağmen kurtların da kuyruklarını salladığını ve bunu sosyal bir sinyal olarak kullandıklarını söylüyor.

“Atalarımızın, kurtlarda kuyruk sallamayı olumlu, okunması kolay bir işaret olarak gördüklerini ve bunu ellerimizle konuşma şeklimizi, kolayca anlayabileceğimiz bir iletişimsel jest olarak geliştirdiklerini düşünüyorum.”

The Guardian. 17 Ocak 2024.

Makale: Leonetti et al. 2024. Why do dogs wag their tails? Biology Letters

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Hatay’da Bulunan Artemis Mozaiği

Mardin’de Bulunan Deniz Canlıları Mozaiği