içinde ,

Kailasa Tapınağı Batı Hindistan

DAĞIN İÇİNE TEK BİR KAYADAN OYULMUŞ DŪNYANIN EN BÜYÜK MONOLİTİK KAİLASA TAPINAĞI

Kailasa Tapınağı batı Hindistan


Kailasa Tapınağı batı Hindistan’da Maharaştra eyaletinde bulunan eski bir Hint tapınağı olup Ellora Mağaraları’nın bir parçasıdır. Adını
Hint Tanrısı Şiva’nın Himalayalar’daki yerleşim yeri olan Kailasa Dağı’ndan alan bu mimarlık harikası tapınağın M.S. 8. yüzyılda Raştrakuta İmparatorluğu’nun 1. Krişna hükümdarlığı döneminde inşaa edildiği düşünülmektedir.

Şiva’nın kutsal dağını temsil eden ve bu Hint tanrısına ithaf edilen Kailasa Tapınağı, yaklaşık 800.000 metre karelik bir alana yayılmıştır, ki
tapınak bir bütün olarak ele alındığında Taj Mahal’e benzer boyutlarıyla dünyanın en büyük yapılarından biri olma özelliğine sahiptir.


Bu harika tapınağın inşaası için yaklaşık otuz yıl gibi bir süre boyunca öncelikle Charanandri tepelerindeki dikey bazalt uçurumlardan 200.000 ton (bazı kaynaklara göre 150.000 ila 400.000 ton arası) taş çıkarıldığı ve tapınağın sadece keski ve çekiç kullanılarak yontulduğu da söylenmektedir.

Tapınağın zemininde bulunan fil heykelleri, heykellere bakıldığında tapınağın sanki bu hayvanların sırtında taşınıyormuş gibi bir izlenim uyandırmaktadır.

Ellora mağaralarında bulunan bu tapınak,
Hindistan’daki en büyük kaya yapılardır. Tek bir kayanın keski ile inşa edilmiştir ve gerçekten bir mucizedir. Ellora’daki 32 mağara tapınağı arasında Kailasanath en büyük ve en muhteşem olanıdır. Kral Krishna I döneminde, Rashtrakuta hanedanlığından yapıldığına inanılıyor. Bununla birlikte, tapınağın ekstra büyüklüğü ve aşağıya doğru kazı yapmanın karmaşık tekniği nedeniyle, yapının mimaride derin bir etkisi olan farklı hanedanların kralları tarafından yapılması gerektiğine inanılmaktadır. Ellora, Hindistan’daki en eski tapınaktır.

Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları:

  1. Batı Bengal’da Önemli Antik Tapınaklar var mı?

Batı Bengal, özellikle Kalküta şehri her zaman ünlü Kali tapınağı ile eşanlamlı olmuştur.

Ancak, Bishnupur’daki Terracota tapınakları gibi eyalette tuğladan inşa edilmiş en eski Hint tapınakları olan çok daha eski tapınaklar var. Rasmancha Tapınağı, Jor Bangla Tapınağı, Madanmohan, Lalaji ve Panchratan tapınakları gibi bir tapınak grubudur.

2. Hampi Vittala Tapınağı’ndaki Müzikal Direklerin Arkasındaki Gizem Nedir?

Hampi’deki Vittala tapınağında, üzerinde belirli bir yere dokunulduğunda, Sa Re Ga Ma Pa’nın sesini üreten, her bir sütun 7 küçük sütun grubuyla çevrelenmiş ve zil çalmak, yaylı çalgılar vb. Gibi farklı sesler yayan 56 sütun vardır. Başparmak ile vurulduğunda. Çalışmalar, sütun içinde büyük miktarda silis bulunması nedeniyle olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yine de, bilime meydan okuyan mimarileriyle bizi şaşırtmaya devam ediyorlar.

3. Hindistan’daki En Eski Ganesh Tapınağı hangisidir?

Hindistan’daki en eski Ganesh tapınaklarından biri, Tamilnadu Pillaiyarpatti Karpaga Vinayagar Tapınağı. Tapınağın 1600 yaşında olduğuna inanılıyor ve taş kesilmiş bir yapı. Ganesha’nın 6 fit idolü vardır ve değerli taşlarla ve mücevherlerle süslendiğinde harika bir manzara sunar.

Umarız bu antik güzellikler sizi inanılmaz mimarileri ile hayrete düşürmüşlerdir.

Sadece bilimin tüm yasalarına meydan okumakla kalmaz, aynı zamanda dijital kuşağa gizemleriyle meydan okurlar.

Tuğla, hokkabazlık, kum ve kireçtaşı gibi basit malzemeler kullanarak, bu yapılar çok yüzyıllarca hayatta kalmayı başardı ve yine de yapmaya devam ediyor.

Bu tapınakların her biri yalnızca dini yerler değil, aynı zamanda modern makine ve teçhizata rağmen mühendislik harikası olmaları neredeyse imkansızdır.

NOT: Bu tapınaklardan herhangi birini ziyaret ettiyseniz ve gizemleri hakkında daha fazla bilgi topladıysanız, yorumlarınızı bize bildirin.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Antarktika’nın Kalın Buz Katmanları Arasında Gizlenmiş Sırlar

Göbekli Tepe ve Karahan Tepesi