içinde

İsviçre’deki Orta Çağ Kalesinde Zırh Eldiveni Bulundu

İsviçre’deki arkeologlar, Kyburg Kalesi’nde 14. yüzyıldan kalma, oldukça iyi korunmuş bir zırh eldivenini ortaya çıkardı.

İsviçre’nin Pfäffikon bölgesindeki Kyburg Kalesi’nin güneydoğusunda yapılan arkeolojik kazılar sırasında, olağanüstü derecede iyi korunmuş bir 14. yüzyıl zırh eldiveninin keşfedildiği duyuruldu.

Sağ ele giyilen dört katlı parmak bölmelerine sahip zırh eldiveni, İsviçre’nin geniş Orta Çağ kale komplekslerinden biri olan Kyburg Kalesi’nin bitişiğindeki kazılar sırasında ortaya çıkarıldı. Eskiden Chuigeburch olarak bilinen kale, Orta Çağ’da çok önemli bir rol oynamıştı.

Kendi türünde bugüne kadar İsviçre’de bulunan en iyi korunmuş örnek olarak tanımlanan zırh eldiveni, girift bir şekilde birleştirilmiş tekil demir plakalardan oluşuyor. Bu plakalar yan perçinlerle birbirine bağlanarak esnek bir eldiven oluşturulmuştu. Bileşenler orijinal olarak deri veya kumaş bir tabana yapıştırılarak titiz bir işçilik sergileniyordu.

Özellikle zırh eldiveninin korunmuş durumu, çok sayıda üretim ve dekoratif detayın tanınmasına olanak tanıyarak onu daha önce bilinen örneklerden ayırıyor.

Zürih kantonunun altyapı departmanı bu tür bulguların nadirliğini vurguluyor ve bugüne kadar İsviçre’de yalnızca beş adet 14. yüzyıldan kalma zırh eldiveninin keşfedildiğini ve bunların hiçbirinin Kyburg eldivenini gibi sağlam korunmadığını söylüyor.

Proje lideri Lorena Burkhardt, “Keşif, yaşı ve durumu nedeniyle heyecan verici.” diyor.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, 14. yüzyılda çıkan bir yangınla tahrip olan bir Orta Çağ dokuma mahzeni de ortaya çıkarıldı. Burada o dönemde yaşamış bir demircinin varlığı, bir kalıbın yanı sıra çekiçler, anahtarlar, ok uçları ve olağanüstü zırh eldiveni dahil olmak üzere 50’den fazla iyi korunmuş metal nesnenin bulunmasıyla anlaşıldı.

Bulgular, bu tür eserlerin azlığı ve bunların nadir olup olmadığı ya da Orta Çağ’da kasıtlı olarak eritilip eritilmediği hakkında sorulara yol açıyor.

Bu keşfin sağladığı bilgilere rağmen, özellikle eldivenin asıl sahibiyle ilgili olarak cevaplanmamış sorular var. Burkhardt, bilimsel çalışmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve bu nesnelerin Orta Çağ’daki nadirliği hakkında daha fazlasını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

Zürih Kantonu, zırh eldiveninin bir kopyasını 29 Mart 2024’ten itibaren Kyburg Kalesi’nin kalıcı sergisinde, tüm zırh setini gösteren bir rekonstrüksiyonla birlikte sergilemeyi planlıyor.

Archaeology News. 16 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

SpaceX’ten Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu hakkında açıklama: TSİ 00.49’da fırlatılacak

Google’a iki yeni arama yöntemi geliyor