içinde

İnsanlar 400.000 Yıl Önce Düzenli Olarak Kunduz Avlıyordu

400.000 yıllık kunduz kemikleri, atalarımızın diyetlerinin düşünülenden çok daha önce de oldukça çeşitli olduğunu gösteriyor.  

Domuz eti ve sığır eti modern insanlar için en çok tercih edilen et türlerinin başında geliyor. Peki eğer onları almak için süpermarkete uğrayamıyor olsak da aynı şeyi söyleyebilir miydik? Araştırmacılar daha önce Orta Pleistosen’deki insanların büyük memelileri avlayıp yediğini düşünüyordu; ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu insanların menülerinde çok daha küçük, hatta biraz da beklenmedik bir canlının olduğunu ortaya çıkardı: kunduzlar.

Almanya’daki Bilzingsleben kazı alanından çıkarılan yaklaşık adet 94 kunduz kemiğinin incelenmesi sonucunda arkeologlardan oluşan bir ekip, insanların bu dönemde kunduzları “sistematik olarak tükettiğini” ortaya çıkardı.

Dijital mikroskoplar kullanılarak incelenen kunduz kemiklerinde taş aletler tarafından yapılan kesik izlerine rastlandı. Arkeologlar bunun oldukça sıra dışı bir bulgu olduğunu söylüyor. Öyle ki araştırmanın yazarlarından Sabine Gaudzinski-Windheuser, “Şimdiye kadar Paleolitik döneme tarihlenen kunduz kemiklerinde kesik izleri çok nadiren ve yalnızca diğer kemiklerle bağlantılı olmayan izole kemiklerde belirlenmişti.” diyor.

(İlgili: Kunduzlar Taş Devri İnsanları Üzerinde Büyük Bir Etkiye Sahipti)

Kesik izlerinin dağılımı, insanların kunduzları hem derileri hem de besin kaynağı olmaları açısından hedef almış olabileceklerini gösteriyor. Peki insanlar bu hayvanları neden yemeye başladı? Bu sorunun cevabı bu kemirgenlerin karakteristik olarak tombul bir yapıda olmaları ile ilgili olabilir. Pleistosen dönemde yağ oldukça önemli bir besin kaynağıydı. Bulunan kunduz kalıntıları büyük ölçüde genç yetişkinlere aitti. Bu genç kunduzlar avlandıkları zaman yeterli büyüklüğe ulaşmış ve yağ bakımından zengin, ancak tehditlerle başa çıkma konusunda henüz deneyimli olmayan dönemlerindelerdi. Bu da onları avcılar için ideal bir hedef haline getiriyordu.

Ayrıca Gaudzinski-Windheuser’in erken insanların neden sadece büyükbaş hayvanlar ve gergedanlar gibi daha büyük hayvanları avlıyormuş gibi göründüğüne dair bir açıklaması var. Araştırmacı bu durumla ilgili olarak; “Bu döneme ait büyük memelilerin kalıntıları genellikle küçük memelilerin kalıntılarından çok daha iyi korunmuş durumda” açıklamasını yapıyor.

Günümüzde modern insanlar, özellikle daha sıra dışı ve küçük yiyecek seçeneklerini keşfetmeye başlıyor. Öyle ki yakın gelecekte tabağınızda böcek bazlı bir yemek bulmanız mümkün.

IFL Science. 8 Aralık 2023.

Makale: Gaudzinski-Windheuser, S., Kindler, L. & Roebroeks, W. (2023). Beaver exploitation, 400,000 years ago, testifies to prey choice diversity of Middle Pleistocene hominins. Sci Rep 13, 19766.

.fb-background-color {
background: #929292 !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Hatay’da Bulunan Andromeda, Perseus ve Dansçılar Mozaiği

Modern İnsanın Yakın Akrabası: Ejderha Adam’ın Yüzünü Görün