içinde ,

Güneş Sisteminin Yaramaz Çocukları

Üzerinde yaşadığımız güzel dünyamızın başına gelebilecek en kötü olay büyük bir asteroidin çarpmasıdır. Tüm dünyadaki teleskoplar hatta bizim TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinde bu tür cisimler gözlenmektedir. Nedeni de eğer onların yörüngelerini saptarsak gelecekte bir çarpışma olacak ise bugünden bilebiliriz. Biliyorsunuz işte Apopsis asterodi 2036 senesinde yere şu kadar yakın geçecek diye gazete haberlerini okuyorsanız onun yörüngesini çok iyi saptadığımızdandır.


Yerle çarpışma olasılığı olan bu asteroidleri ikiye ayırdığımızı daha önceki yazılarımda bulabilirsiniz. Bunlardan birincisi “Yere Yakın Geçenler (YYG)”, bu grafikte mavi renkte gözterilmiş. İkinci grup ise “Potansiyel Olarak Tehlikeli” olanlar ki kırmızı renkte gösterilmiştir. Aslında ikinci grup YYG grubun bir alt sınıfıdır ve bunlar yere çok yaklaşan, yani yörüngelerinde dünyaya 8 milyon km’den daha yakın geçen cisimlerdir.

Grafiğin ortasında daha doğrusu bu kalabalığın ortasında sarı renkte güneşi görüyorsunuz. Onunla beraber gri renkte Merkür, Venüs ve Mars’ın yörüngeleri gösterilmiş. Yerin yörüngesi Mars ile Venüs’ün arasında yeşil renkle çizilmiş. Potansiyel tehlikeli olan asteroidlerin yerin yörüngesine benzer bir yörüngeye sahip olduklarını görüyoruz. Her ne kadar her biri bir nokta ile gösterilmiş olsa da dağılımlarından hemen anlaşılmaktadır.

NASA’nın kırmızıöte gözlem yapan WISE uydusu detektörünün soğutamaz hale geldiğinde derin uzayı bir kenara bırakarak güneş sistemindeki bu cisimleri gözlemeye başladı ve gözlediği tüm cisimlerin yörüngeleri saptandı. Grafikteki noktaların kaynağı WISE’ın bulguları. Burada sadece çapı 100 metreden büyük asteroidler gösterilmiştir.

Sakın bu grafiğe bakarak korkmayın, bu kadar kalabalıksa bir gün bize bir tanesi çarpar diye düşünmeyin. Küçücük cisimleri yerin yanında göstermenin başka bir yolu olmadığından göze böyle görülmektedir. Son yapılan hesaplara göre yörüngesi saptanmış hiçbir göktaşının önümüzdeki 300 yılda yere çarpma olasılığı yok. O zamana kadar gider bugünlerde herkesin merakı olan Meraklı’nın üstüne otururuz zaten 🙂

Prof. Dr. Ethem DERMAN

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Gökyüzünün İlginç Cisimleri: TYC 8241 2652 Yıldızının Diskine Ne Oldu?

Gökyüzünün Güzellikleri: Batlamyus Kümesi