içinde

En Nadir Süper Otomobil Listesi

En Nadir Süper Otomobil Listesi

Dünya’nın en lüks otomobil markalarının otomobilleri  piyasada adeta gövde gösterisi yapmaktadır. Mühendislik çalışmaları, tasarımları ve yeni teknolojileriyle otomobiller kendine hayran bırakırken fiyatlarıyla da dudak uçuklatmaktadır.

Muhteşem özelliklere sahip seri üretim araçların yanı sıra fuarlara özel yapılan ve sınırlı sayıda üretilen araçlar da mevcuttur. Markalar için araçları kadar müşterileri de önemlidir. Müşterilerinin özel istekleri doğrultusunda yaptıkları otomobiller de vardır. Bu iki neden o araçları dünyadaki üretilen tek otomobil listesine girmesini sağlamıştır.

Gelin, tek bir tane üretilerek eşsiz olan araçlara bakalım.

BUGATTI LA VOITURE NOIRE

Listeye dünyanın en pahalı süper otomobili ile başlayalım. La Voiture Noire Fransızca “Siyah Araba” demektir. Tasarımıyla efsanevi Type 57SC Atlantic modeline atfedilmektedir. Chiron tabanlı bir otomobil ve  el yapımı karbon fiber gövdeye sahiptir. Otomobilin kaputunun altında 8.0 litrelik dört turbo şarjlı W16 bir motor bulunmaktadır.

Otomobilin gövdesindeki her bir bileşenin tamamen elle üretilmiş olması tasarımın güzelliğinde kendini gösteriyor. “Eşsiz teknolojiye sahip heykelsi bir güzellik.”

Bugatti La Voiture Noire Otomobil
Bugatti La Voiture Noire Otomobil

PAGANI HUAYRA PEARL

Pagani’nin en güçlü araçlarından biri olan coupe tarzı aracımız, karbon fiber gövdeden ve Huayra BC modeli temel alınarak sahibi için özel  yapılmıştır. 6 litre V12 Merdeces motoruna yapılan modifiyeler sonucu Huayra Pearl 0’dan 100’e 2,2 saniyede çıkabilmektedir. 1350 beygir gücüne, 1000 Nm torka sahiptir. Araç ağırlığı ise 1350kg’dır. Maksimum hızı ise 400 km/h’dır. Yapımı sadece 1 yıl süren Huayra Pearl Huayra nodellerine göre daha yüksek performans göstermektedir.

Pagani Huayra Pearl Otomobil
Pagani Huayra Pearl Otomobil

LAMBORGHİNİ LAMBO V12 VISION GRAND TURISMO

PlayStation 4 oyunu olan Grand Turismo sport için özel olarak tasarlandı ve Monako’da düzenlenen ‘FIA Gran Turismo Championships’ World Finals 2019’da görücüye çıkartıldı. Süper otomobilin arka kısmı geniş bir kanat mevcuttur. Ana gövdesi ise çamurluklarla ayrılmıştır. 1968 Marzal’dan ilham alınan altıgen yan camlara sahiptir. Otomobilin ön ve arka kısmında kendine özgü Y şeklinde ışıklandırmalar mevcuttur. İçi ise tam bir yarış kabini gibi dizayn edilmiştir. Tasarımı ise İtalya’daki Lamborghini Centro Stile’de yapılmıştır.

Kaputun altında ise Lamborginin ilk elektrikli aracı olan Sianda ki V12 hibrit motoru kullanıldı. 6.5 litrelik atmosferik motor 48 voltluk elektrik motoruyla beraber çalışmaktadır. Çalışma sistemine hafif hibrit (mildi hybrid) de denilmektedir. Sian ile benzer değerlere sahiptir. 820 beygir civarında,  0-100 km/s hızlanması da 2.8 saniye olarak belirtilmiştir.

Lambo V12 Vision Grand Turismo Otomobil
Lambo V12 Vision Grand Turismo Otomobil

ROLLS ROYCE SWEPTAIL

Listemizdeki son süper otomobil Rolls-Royce Sweptail. Bugatti La Voiture Noire’yi geçerek 13 milyon dolara satılan dünyanın en pahalı otomobilidir. Onu bu kadar özel kılan şey ise; tamamen kişiye özel ve el işçiliği ile üretilmiş olmasıdır. Sahibinin isteği üzerine tasarlanan iç mekan da lüks detaylara dikkat edilmiştir. Sahibinin bir koleksiyonel  ve deniz tutkusu araçta kendini göstermiştir. Üst tarafından bakıldığında otomobilin yata benzemesi ince bir detaydır. Rolls-Royce tarzının dışına çıkılmış bir tasarım.

Motor peki. 53 beygir gücü ile 6.75 litrelik çift turbo W-12 motora sahiptir. 6 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Maksimum hızı 250 kilometre olan  otomobilin zaten yapılış amacı hız olmadığı anlaşılmaktadır.

Rolls-Royce Sweptail Otomobil
Rolls-Royce Sweptail Otomobil

Birbirinden farklı yapılış amaçları olan bu 4 otomobil aslında otomotiv sektöründe nelerin yapılabileceğini gösteren en net örneklerden sadece birkaçı.

Kaynakça

www.webtekno.com

www.gran-turismo.com

tr.motor1.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yarım Kalan Buluşlar 1: Bose-Einstein Yoğunlaşması

Adıyaman’da Bulunan Balıklı Oda Mozaiği