içinde

Elon Musk’ın ilk kez bir insana taktığı beyin çipi bozuldu

Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink şirketinin ilk beyin çipi denemesinin başarısız olduğu belirtildi. Çipin şubat ayında takıldığı felçli hasta Noland Arbaugh’un beyninden ayrıldığı belirtildi.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk’ın’un kurduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, insan beynini bilgisayarlara bağlayan beyin çipini şubat ayında Arbaugh’ya takmıştı. Arbaugh’nun bu sayede düşünce gücüyle satranç veya Civilization gibi oyunlar oynayabildiği belirtilmişti.

Ancak çipi beyne bağlayan ince ipliklerin bazılarının ayrışmaya başladığı, implant ameliyatından bir ay sonra aygıtın fonksiyonlarında gerileme görüldüğü belirtildi. Neuralink’in yaptığı açıklamaya göre, bu nedenle çipin çalışan elekrotlarının sayısı azaldı. Bu durum da, implantın görevini yerine getirmesinin bir ölçütü olan “saniye başına bit” sayısını azalttı.

Şirketten yapılan açıklamada çipte niçin sorun yaşandığına dair ayrıntı verilmedi ancak mühendislerin, aygıtı yeniden çalışır hale getirdiği belirtildi. Arbaugh’nun hayati bir tehlikesinin bulunmadığı ve hâlâ düşünce gücü ile bilgisayar üzerinden satranç oynayabildiği savunuldu.

TAMAMEN ÇIKARILACAK MI?

Ancak Wall Street Journal gazetesinin isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, Neuralink’in çipi hastadan tamamen çıkarmayı düşündüğü ileri sürüldü. Daily Mail gazetesi de, Arbaugh’nun kafatasının içinde hava sıkıştığını iddia etti. Haberde, bu durumun “pnömosefali” adlı bir hastalığa yol açabileceği ve nöbetlerin yanı sıra tedavi edilmezse ölüme de neden olabileceği belirtildi.

Neuralink, söz konusu çipi ilk kez bir insan takmadan önce yıllar boyunca koyun, domuz ve maymun gbi hayvanlrda deneme yaptığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Antik Mısır’dan Bir Kadın Mumyasının Rekonstrüksiyonu Yapıldı

Avusturya’da Roma Dönemi’ne Ait İlk Anne-Kız Mezarı Keşfedildi