içinde

Doğru Akım ve Alternatif Akım Farkları

Elektrik günlük yaşantımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiştir. Işıklar, cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar ve hatta gelişen günümüz teknolojisinde elektrikli arabalar gibi birçok noktada hayatımızın önemli ihtiyaçlarından birine dönüşmüştür. Elektrik akımı, elektronların hareketiyle oluşan elektrik yüklerinin bir noktadan diğerine hareket etmesiyle meydana gelmektedir. Elektrik enerjisi, iki temel akım türü ile temsil edilir: Doğru Akım (DC) ve Alternatif Akım (AC).

AC / DC Nedir? Ne Anlama Gelir? - Enerji Portalı

Doğru Akım Nedir?

Doğru akım, elektrik yüklerinin bir yönde sürekli akışını tanımlar. Yani akımın yönü zaman içinde değişmez. Doğru akım genellikle pil veya batarya tarafından sağlanır. Pil veya bataryanın artı (+) ve eksi (-) kutupları arasındaki fark, elektrik akımının bu yönde akmasını sağlar. DC’nin akım grafiği, büyüklük ve yönün sabit olduğu düz bir çizgiye sahiptir. Doğru akım Thomas Edison tarafından keşfedilmiştir.

DC Devre Kesiciler Nerelerde Kullanılır? AC Devre Kesicilerden Farkı Nedir? – SİGMA ELEKTRİK

Alternatif Akım Nedir?

AC/DC Yüksek Gerilim Ölçüm Sistemleri Yeterlilik Deneyi Duyurusu | ULUSAL METROLOJİ ENSTİTÜSÜ

Doğru Akım ve Alternatif Akım Farkları

Doğru akımda elektrik yükleri tek bir yönde hareket ederken, alternatif akımda yönleri periyodik olarak değişir.

Doğru akım, genellikle pil veya bataryalardan elde edilirken, alternatif akım şebeke üreticileri tarafından üretilir ve dağıtılır.

Elektronik cihazlar genellikle doğru akım kullanırken, evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız elektrik, alternatif akım olarak gelir.

Alternatif akım, enerji iletimi ve dağıtımı için daha verimli bir şekilde kullanılabilir ve transformatörlerle gerilimi kolayca değiştirilebilir.

Alternatif akımın frekansı (50Hz veya 60Hz) belirli bir değerde sabittir, ancak doğru akımın frekansı yoktur çünkü sürekli akışı temsil eder.

Alternatif akım istenildiği an transformatörler aracılığıyla fazla güç kaybına uğramadan yükseltilip alçaltılabilir. Ancak transformatörler doğru akımla çalışamazlar çünkü transformatörlerin çalışabilmesi için değişken manyetik alana ihtiyacı vardır bu da ancak alternatif akımla sağlanabilir.

Alternatif akımın üretimi, doğru akımın üretimine göre daha kolaydır. Alternatif akım üreteçleri (alternatörler) çok yüksek gerilimleri ucuza üretebilirler fakat doğru akım üreteçleri (dinamolar) çok daha maliyetli ve verimi düşüktür.

Doğru akım kolaylıkla depolanabilir. Günlük kullandığımız pil, batarya, araba aküsü gibi güç depolayan araçlar doğru akım üretir ve sadece doğru akımla şarj edilebilir. Alternatif akımın ise, doğru akıma dönüştürülmeden depolanması mümkün değildir.

Doğru akım ve alternatif akım farklı akım türleridir ve farklı uygulama alanlarına sahiptirler. Elektrik enerjisinin iletimi ve kullanımı için bu iki akım türünün özelliklerini anlamak, modern teknolojinin ve günlük hayatımızın temelini oluşturan elektrik sistemlerinin işleyişini anlamamıza yardımcı olur.

Kaynakça:

AC ve DC Arasındaki Farklar Nelerdir?

tekfaz.com/alternatif-akim-ve-dogru-akim-arasindaki-farklar.html

www.aydinlatma.org/ac-ve-dc-arasindaki-fark-nedir.html

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Agile Nedir?

6σ NEDİR?