içinde

Dev Dinozor Leşleri, Yırtıcılar İçin Önemli Bir Besin Kaynağıydı

Etobur dinozorlar, hem canlı hem de ölü av açısından zengin bir ekosistemde yaşadı. Araştırmacılar, Sauropod dinozorları gibi dev leşlerin büyük etoburlar için önemli bir besin kaynağı olmuş olabileceğini öne sürüyor.

Bu hipotezi test etmek için araştırmacılar, bir dinozor ekosisteminin basitleştirilmiş sanal simülasyonu olan etmen tabanlı bir model oluşturdu. Bu modelde, büyük Sauropodların ve leşlerinin yanı sıra Allosaurus gibi büyük yırtıcılar ve avlanabilir sonsuz Stegosaur kaynağını içeren Jura çağındaki Morrison Formasyonunun antik faunası temel alındı.

Modelde, etoburlara (Allosaurları simüle etmek amacıyla), et kaynaklarından enerji elde ederken (canlı avlar veya Sauropod leşleri simüle edilerek) avlanma veya yiyecek arama yeteneklerini geliştirecek özellikler atandı.

Model, bu simüle edilmiş etoburların evrimsel uygunluğunu ölçtü ve büyük Sauropod leş kaynakları mevcut olduğunda, yiyecek aramanın avcılıktan daha karlı olduğunu buldu; bu durum, bu tür ekosistemlerdeki etoburların, büyük leşleri tespit etmelerine ve kullanmalarına yardımcı olacak özel özellikler geliştirmiş olabileceğini öne sürüyor.

(İlgili: İngiltere’de 150 Milyon Yıllık ‘Deniz Canavarı’ Bulundu)

Yazarlar, bu modelin karmaşık bir sistemin basitleştirilmiş bir özeti olduğunu ve sonuçların, diğer dinozor türleri veya simüle edilmiş dinozorların yaşam öyküsünün diğer unsurları gibi daha fazla değişkenin dahil edilmesiyle değişebileceğini vurguluyor. Bunun gibi modellerin, leşin mevcudiyetinin yırtıcı hayvanların evrimini nasıl etkileyebileceğine dair anlayışımızı geliştirebileceğini belirtiyorlar.

“Dolayısıyla Allosaurların muhtemelen kurak mevsimde bir grup Sauropod ölünceye kadar beklediklerini, onların leşleriyle ziyafet çektiklerini, yağları kuyruklarında depoladıklarını ve daha sonra süreci tekrarlamak için bir sonraki mevsime kadar beklediklerini düşünüyoruz. Bu aslında mantıklı çünkü tek bir Sauropod leşi 25 veya daha fazla Allosaurusu haftalarca, hatta aylarca beslemeye yetecek kadar kaloriye sahipti ve Sauropodlar genellikle çevrede en sık bulunan dinozorlardı.” diyor.

Public Library of Science. 1 Kasım 2023.

Makale: Pahl, C. C., & Ruedas, L. A. (2023). Big boned: How fat storage and other adaptations influenced large theropod foraging ecology. Plos one, 18(11), e0290459.

.fb-background-color {
background: #929292 !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Modern İnsanın Yakın Akrabası: Ejderha Adam’ın Yüzünü Görün

İklim, Homo erectus’un Afrika’dan Çıkmasında Önemli Bir Faktördü