içinde

CERN’deki CMS Deneyinde Bir Türk Üniversitesi

CERN’deki CMS Deneyinde Bir Türk Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) araştırma faaliyetleri yürüten Kompakt Müon Selenoid (CMS) deneyine “tam üye” statüsünde kabul edildi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, İstanbul Üniversitesi’nin CERN’de yürütülen ve insanlık tarihinin en büyük araştırmalarından kabul edilen CMS deneyine, 8 Şubat 2019’da tam üye olduğu bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Suat Özkorucuklu, CERN’in yalnızca bir araştırma merkezi olmadığına değinerek şu sözlerle devam etti:

“CERN, günümüz teknolojilerinin üretildiği, insanlık yararına çalışan bir merkez olarak düşünülmeli. CERN’de fizik araştırmalarının yanı sıra dedektör geliştirme, bilgisayar, hesaplama, iletişim teknolojileri, büyük dataların analizi, radyasyon güvenliği ve benzeri birçok konu üzerinde çalışmalara devam edilmektedir.”

“Deney, en büyük uluslararası bilimsel iş birliğinden biri”

Prof. Dr. Özkorucuklu, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın, yerin 100 metre altında 27 kilometre uzunluğunda mıknatıslardan oluştuğu bilgisini vererek, deneyin insanlık tarihindeki önemine ilişkin şunları kaydetti:

CMS deneyi için çalışmalarına 1998’den bu yana devam ettiğine dikkat çeken Özkorucuklu, “Amerika’da doktora öğrencisi olarak başladığım çalışmalarıma, 2001’de Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi şemsiyesi altında yürütmeye başladım. 2013’te İstanbul Üniversitesine davet edildim. Buradaki amaç, İstanbul Üniversitesinin CERN’de temsil edilmesini sağlamak ve etkinliğini artırmaktı. Bu amaçla CMS deneyine tam üye olmaya karar verdik. Bunun için çoğu çalışmalara o günden başladık ve bugüne kadar devam ederek geldik.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özkorucuklu, CERN’deki deneylere Türkiye’den çok sayıda bilim insanının katkı sağladığını ve birlikte çalıştıklarını da kaydetti.

  • Kaynak:
    • https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/istanbul-universitesi-cerndeki-cms-deneyinin-tam-uyesi-oldu/1397020
    • http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/istanbul-universitesi-cerndeki-cms-deneyinin-tam-uyesi-oldu-41122483


Ne düşünüyorsun?

Yazar

BAYKAR Bayraktar TB2 SİHA ihracat Sayısı 13’e Yükseldi

Yerli Arabamız Togg: Son Gelişmeler