içinde

Boston Dynamics : Robotlara Fısıldayan Şirket

Boston Dynamics : Robotlara Fısıldayan Şirket

Boston Dynamics, 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde test/deney çalışmaları yapan Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve diğer çalışma arkadaşları tarafından enstitüden bağımsız olarak kurulan bir mühendislik, yapay zeka ve robotik tasarım şirketidir.

Boston Dynamics’in Kuruluş Amacı

Başlangıç misyonu, ABD Ordusu için tasarlanan ve Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), ve DI-Guy’ın gerçekçi insan simülasyon yazılımı tarafından finanse edilen dörtlü bir robot olan BigDog’un gelişimi olmuştur. Şirket misyonunu, Amerikan Hava Yolları Harekât Merkezi Eğitim Sistemleri Bölümü (NAWCTSD) ile yapılan bir uçak anlaşmasıyla uçak kalkış operasyonları için deniz eğitim videolarını DI-Guy karakterleri içeren etkileşimli 3D bilgisayar simülasyonları ile değiştirdi. Günümüzde Robotik Mekanizmalar ve AI (yapay zekâ) alanında öncü ve en gelişmiş şirketlerden biri olmuştur. Merkezi Waltham, Massachusetts’te bulunan Boston Dynamics, 10 Aralık 2020 tarihinde Hyundai Motor Company’e satılmıştır. Marc Raibert şirketin kurucusu, aynı zamanda başkanı ve proje yöneticisidir.

Profesör Marc Raibert  takımını “ basitçe robot yapan mühendisler” diye tanımlasa da aslında bundan çok daha fazlasını yapıyor. Boston Dynamics; makine öğrenmesi, yapay zeka, benzetim sistemleri ve ileri düzey robotik platformlar üzerinde çalışan bir mühendislik ve robotik tasarım şirketidir. Yaptıkları robotik tasarımlarla genel olarak insansı ve savaşçı robotlar üzerine odaklanan Boston Dynamics teknolojinin sınırlarını zorlayan çalışmalarının “ Yeryüzündeki en gelişmiş robot”  temsili olduğu iddiası ile yollarına devam ediyorlar. Piyasaya çıkan her robotları YouTube videoları ile on milyonlarca kez izlenerek fenomen haline gelmesiyle insanlara daha fazla kendilerini tanıtıyor.

Bilgi Birikiminin Ticari Ürüne Dönüşmesi

Şirket tüm bu projelerle elde ettiği bilgi birikimini akıllı bir şekilde ticari ürünlere dönüştürmeyi başarıyor. İnsan anatomisi ve hareketleri detaylı modelleme kabiliyetine erişince bir analiz yazılımına dönüştürülüyor. Bir piyadenin kullanacağı ekipmanın vücuduna nasıl yük bindirdiğini, hareketlerin nasıl etkiler doğurduğunu, farklı vücut yapısına sahip bireylerde nasıl sonuçları olduğunu analiz eden bir yazılım oluşturuluyor. Oluşturulan bu yazılım ise şirket tarafından ticari olarak satılıyor.

Şirketin başarılı olduğu bir diğer konu ise  3 boyutlu görsel simülasyon uygulamalarının gerçekçi insan modelleri hazırlamada DI-Guy isimli bir programı kullanmasıdır. Bu program ile  sadece vücut hareketleri değil, mimiklerin de simülasyonunu yapılıyor. Abd ordusu, Irak’a asker göndermeden önce bu programla ortadoğu kentlerindeki gündelik hayatı simüle eden uygulamalarla askerleri eğitiyordu. Herhangi hareket ya da sözün karşıdaki insanda nasıl bir tepki (vücut dili, mimik, vb) uyandıracağını çalışmak için kullanılan bu yazılım da alanında neredeyse tek olduğu için büyük ticari başarı kazanmıştır.

Dört Ayaklı Köpek Robot ”Spot”

Firmanın göz bebeği Spot, robot köpek tasarımını benimsiyor. Oldukça çevik olan robotun şuanki sürümü yalnızca anket toplama gibi hafif işlerde çalışabiliyor. 74,500 dolar olan fiyatı pahalı görünse de firmanın fiyatına göre en çok işleve sahip ürünü olduğu biliniyor.

Spot, bir insanın gidebileceği her yere gidebiliyor. Merdivene tırmanmak dışında hemen hemen her koşulda hareket edebiliyor.

Bir insandan daha dayanıklı olan bu robotun kullanım alanlarından birisi de corona virüsü hastalarına hizmet edebilme yeteneği. Robotlar virüse yakalanmama konusundan ötürü ilerleyen zamanlarda kullanılabilecek bir özelliğe sahip.

Robotun bir diğer özelliği  daha çok askeri amaca hizmet eden uzaktan kontrol yeteneğidir . Bu sayede robotun, üzerinde bulunan sensör ile uzak mesafeden bile rahatlıkla kontrol işlemi gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda Spot eğer bir yere takılırsa otomatik olarak ayağa kalkabiliyor. Bu sayede gelecekte olmasını öngörülen robot polisler için de büyük bir öncülüğe sahip oluyor.

Şirketin salgın nedeniyle çalışmalarını evden yürüten yazılım ekibi, Spot’un güncellemeler kazanarak zamanla daha yetenekli ve işlevsel kılacak olan bir güncelleme üzerinde hazırlanıyor. Test merkezinde arayüzün basit olması ve haberleşme kısmındaki gecikmelerin gözlemlendiği robot; eklenecek yeni özellikler ile vana çevirme, kapı açma gibi yetenekler de kazanmış olacak.

https://www.bostondynamics.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Ultra Hafif Eldivenlerde Yeni Gelişme

Run Flat Lastik Nedir?