içinde

BMW’nin Renk Değiştiren Otomobili İX Flow

BMW’nin Renk Değiştiren Otomobili İX Flow

Alman ekolünü temsil eden en eski markalardan biri olan BMW CES2022’ye adeta damga vurdu. Marka, renk değiştirme teknolojisine sahip arabasıyla ziyaretçilerin karşısına çıktı. Yeni konseptiyle pek çok kişinin beğenisini aldı. Peki bu araç nasıl oluyor da saniyelik bir zaman diliminde sürekli renk değiştirebiliyor? Bu yazımızda bunu değerlendireceğiz.

Renk Değiştirme Teknolojisi

BMW otomotiv alanında yaptığı değişimlerle adından sıkça söz ettirme konusunda oldukça başarılı bir marka. Bu radikal değişimle bir konsept araç tasarlayıp, CES2022’de katılımcıların karşısına çıktı. Bu renk değiştiren aracın çalışma prensibinde, elektronik mürekkep(E-ink) olarak bilinen bir teknoloji kullanılıyor.

Aracın gövdesinin üzerine çok ince bir film şeklinde işlenmiş olan elektronik mürekkepler, renk değişimini sağlıyor. Ayrıca bunu yaparken de çok düşük bir elektrik enerjisi harcıyorlar. E mürekkebin en önemli bileşeni, çapı yaklaşık bir insan saçı kadar olan milyon sayıdaki  mikrokapsüllerdir. İlk aşamada, her mikrokapsül pozitif yüklenmiş beyaz parçaları içerir ve negatif yüklü siyah parçacıklar akışkan içinde dururlar. Sonra üst yüzeye negatif elektrik uygulanırsa, beyaz parçacıklar mikrokapsüllerin üst tarafına gelirler ve görünür olurlar. Böylece yüzey beyaz rengini alır. Aynı zamanda siyah parçacıkları mikrokapsüllerin alt tarafına çeken ve görünmemesini sağlayan bir ters elektrik yükü uygulanır. Dolayısıyla bu işlemin tersi ile siyah parçacıklar mikrokapsüllerin üst tarafına çekilip o bölgenin siyah görünmesi sağlanır. İşte böylece anlık olarak elektrik yüklemeleriyle aracın rengi sürekli değişebilmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları
  • Avantajlarına gelirsek; Aracın hava koşullarına mevsimlere göre renk değişimini sağlayıp, beyazın yansıtma özelliğini siyahın soğurma özelliğinden faydalanıp, aracın iklimlendirmesini kolaylaştırmak,
  • Aracın isteğe göre çok kolay bir şekilde kişiselleştirilmesi, aracın taksi olarak kullanılması dolu ve boş olarak belirtilmesi gibi pek çok alanda kullanılması gündemde.

Peki dezavantajlarına bakacak olursak;

  • Aracın renk değiştirme teknolojisi sıcaklığa karşı hassas olduğu için hava koşullarına göre özelliğini kaybetmesi.
  • Sürekli renk değişimi olursa elektrik enerjisi harcayacağı için bataryanın gücünü azaltması gibi sorunlar karşımıza çıkabiliyor.

Her şeye rağmen, bu gibi yenilikler kabuk değiştiren otomotiv endüstrisinde gelecekte bize mutlak bir yarar getireceğinden şüphe duyamamak gerekir.

Kaynakça

www.wikipedia.org

www.bmw.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

KAPGAN İlk Atış Testini Tamamladı

Uçaklar Nasıl Uçar?